Bir yılan hikayesi daha!..

İlimizin Baskil ilçesinde yapımı tamamlanan ancak adeta yılan hikâyesine dönen hastane bir zamanlar hizmet verip vermediği konusunda tartışmalara neden olurken şimdi de ismi ile gündeme damgasını vuracak.

Bir yılan hikayesi daha!..

Elazığ’ın ilçelerindeki sıkıntıları da gazetemizde kamuoyu ile paylaşıyoruz. İlimizin Baskil ilçesinde yaşayan vatandaşların en çok şikâyetçi olduğu konuların başında sağlık hizmetinin geldiğini gazetemizde gündeme taşımıştık. Hatta bazı vatandaşlar, Baskil’deki sağlık ocağına giden hastaların kış aylarında sağlık ocağında soba yanmadığından dolayı daha çok hastalandıklarını iddia etmişlerdi. Vatandaşlar. Baskil’e devlet hastanesi yapıldığını ancak tıbbi malzeme eksikliğinden dolayı hastanenin açılmadığını dile getirdiler.

NİSAN AYINDA GÜNDEME DAMGASINI VURAN GÖRÜŞLER

Konuya ilişkin nisan ayı başlarında görüşlerini başvurduğumuz MHP Baskil İlçe Başkanı Vehbi Genç, hastaneye gerekli bütçe ayrılmadığından hastanenin bir türlü faaliyete geçmediğini, vatandaşların sağlık ocağına mahkûm bırakıldığını söyledi. AK Parti Baskil Seçim İşleri Başkanı Ahmet İnalçuk ise Genç’in tam aksine hastaneye personel atandığını ve hizmete açıldığını kaydetti. Bu çelişki ifadeler üzerine görüşlerine başvurduğumuz Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkilileri ise hastanenin belli odalarının aile hekimliklerine tahsis edildiğini ve bu şekilde hizmet verildiğini ancak hastanenin henüz açılmadığını ifade etmişlerdi.     

SİYASİLERİN VE VATANDAŞLARIN ŞİKÂYETLERİ

Haberimizin takibi açısından konuyu tekrar gündemimize alarak hastanenin akıbetinin ne durumda olduğunu öğrenmeye çalıştık. Ancak edindiğimiz bilgilere göre hastanenin devlet hastanesi adı altında yapıldığını hatta bittikten sonra hastaneye Kahraman Şehidimiz Fethi Sekin’in adının verileceği ve Baskil Fethi Sekin Devlet Hastanesi olacağı dile getirildi. Ama bugüne kadar devlet hastanesi diye vatandaşa lanse edilen hastane sağlık merkezine dönüştürüldü ve bu durum ilçe halkından habersizce yapıldı. Şimdi ise gerek ilçe halkı gerekse Baskil siyasileri bu durumdan muzdarip. Hatta ilçe siyasileri, madem sağlık merkezi yapılacaktı ne diye masraf edildi? Zaten iyi kötü bir tane sağlık ocağı vardı. Bu yapılan sağlık merkezinin de sağlık ocağından bir farkı yok. Tamamen boşa masraf denildi. 

TEPKİ ALIR DİYE SAĞLIK MERKEZİ OLDUĞU SÖYLENMEDİ İDDİASI

Konuyla ilgili Elazığ Fırat gazetesine görüş veren Baskil SP İlçe Başkanı Vahap Dursun, “Hastane hizmete açıldı ama tıbbı malzeme eksikliği devam ediyor. Ancak en önemlisi Baskil Devlet Hastanesi diye yapılacağı söylenmişti ama Baskil Sağlık Merkezi oldu. İlk başta devlet hastanesi olacak denildi. Birçok masraf edildi ama eski sağlık ocağının da kapasitesi bunun kadardı. Yani ‘mademki sağlık merkezi yapacaktınız ne diye bir sürü masraf ettiniz?’ Eski sağlık ocağı kapandı ama değişen bir şey olmadı. Sağlık Merkezi olarak hizmet veriyor ancak bunu da tam anlamıyla yerine getirmiyor. Çünkü tıbbi malzeme eksikliği var. Sağlık Bakanımız ilçemize geldiğinde buranın devlet hastanesi olarak açılacağı söylendi ama Sağlık Bakanımız hastaneyle ilgili tek bir kelime etmeden geri gitti. Herhalde vatandaş tepki gösterir diye sağlık merkezi olarak da açmadılar. Daha sonradan bu ismi verdiler” diyerek konuya ilişkin görüşlerini aktardı.

Elazığ Fırat Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER