Vatandaş hala gramla alıyor!

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Kuruyemiş de bir hayli tüketilen gıdalar arasındaki yerini aldı.

Vatandaş hala gramla alıyor!

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Kuruyemiş de bir hayli tüketilen gıdalar arasındaki yerini aldı. İftardan sonra atıştırmalık olarak tüketilen kuruyemiş fiyatları geçtiğimiz yıllara göre bir hayli ucuz. 2015 yılında badem 85, ceviz 70 ve Antep fındığın kilosu 60 liradan alıcı bulurken, bu yıl fiyatlar yarı yarıya düşmüş durumda. Ancak buna rağmen vatandaş kuruyemişi kilo ile değil gram ile almayı tercih ediyor.

Üretim düşüklüğü ve havaların kötü geçtiği yıllarda adeta altınla yarışan kuruyemiş fiyatları bu yıl dar gelirli aileler için çok iyi olmasa da geçtiğimiz yıllara göre daha uygun görünüyor. Ramazan ayının gelmesiyle talebin yüksek olduğu kuruyemiş, alıcıdan tam not aldı.

‘BU YIL FİYATLAR GAYET UYGUN!’

Ramazan sokağında Kuruyemiş satışı yapan esnaf Serhat Özcan, “Yer sıkıntılı. Merkeze uzak onun için satışlar beklediğimizden çok az. Bir ay burada olacağız. Tek beklentimiz, vatandaşların buraya gelip fuar alanını gezmesi. Ramazan ayında kuruyemiş hem sağlığa hem de protein bakımından önemli besinlerin başında geliyor. En çok tercih edilen kuruyemişler arasında fındık, fıstık, kuru üzüm, ceviz ve daha birçok yemiş türü var. Fiyatlar geçtiğimiz yıllara göre çok daha ucuz. Özellikle 2015 yılında kuruyemiş fiyatları altınla yarışıyordu. Ama şu an çok uygun. Gelenlerin bütçeleri iyi olmadığından malum kilo ile alamıyorlar. Gelen vatandaşlar kuruyemişlerimize tam not veriyorlar.  Daha çok 5, 10 ve 15 lira şeklinde ürün istiyorlar” açıklamalarında bulundu.

Elazığ Fırat Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER