Vali Kaldırım: "Çanakkale, varoluş destanıdır!"

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini Anma Günü’nün 104. yıldönümü dolayısı ile Vali Çetin Oktay Kaldırım bir mesaj yayımladı. Vali Kaldırım mesajında; Çanakkale Savaşı’nın Türk milletinin varoluş ve diriliş destanı olduğuna dikkat çekerek, tüm şehitlerimizi de bir kez daha rahmet ve özlemle andı.

Vali Kaldırım: "Çanakkale, varoluş destanıdır!"

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini Anma Günü’nün 104. yıldönümü dolayısı ile Vali Çetin Oktay Kaldırım bir mesaj yayımladı. Vali Kaldırım, “Türk bağımsızlık mücadelesinin, azminin ve kahramanlığının en büyük örneklerinden biri olan Çanakkale savaşı, Türk milletinin yeniden varoluş ve diriliş destanıdır. Şanlı mazimiz vatani değerleri ve mukaddesatı uğuruna her türlü zorluğa göğüs geren ve hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan ecdadımızın kahramanlık destanlarıyla doludur.  İşte Çanakkale zaferi iman ve millet sevgisiyle coşan sinelerin vatan ve bağımsızlık aşkıyla şahlandığı dünyada eşine az rastlanan kahramanlık destanlarından biridir.  Çanakkale zaferi tarihimizin altın yapraklarında yerini almış birçok şanlı mücadele gibi, kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla bir milletin omuz omuza vererek yek vücut olup üstlendiği büyük mücadelenin adıdır” diyerek Çanakkale’nin tarihi ile ilgili ayrıntılı mesajlarda verdi.

“BİRLİK VE BERABERLİK ŞUURUNU DİRİ TUTMALIYIZ”

Değerlerimizin etrafında kenetlenmemiz gerektiğine dikkat çeken Vali Kaldırım, “Bugün bizlere düşen, Çanakkale’de şahlanan o muazzam ruh ve şuurun idrakinde olarak hareket etmektir. Bizi biz yapan, bizleri başarıdan başarıya koşturan, bizi yeryüzünde milletlerin en azizi kılan değerlerimizin etrafında kenetlenmek, onları koruyarak yeni nesillere aktarmaktır. Şehit ve gazilerimizin emaneti olan aziz vatanımıza aynı bilinç ve idealle sahip çıkarak, çok çalışıp onu yeni ufuklara taşımaktır. Şunu iyi bilmeliyiz ki birlik ve beraberlik şuurunu diri tuttuğumuz, değerlerimize sahip çıktığımız müddetçe üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir zorluk, kazanamayacağımız hiçbir mücadele, elde edemeyeceğimiz hiçbir başarı yoktur. Bizler, Çanakkale’de yan yana, omuz omuza yatan kahraman şehitlerimizden aldığımız güç ve inançla ülkemize yönelik her türlü hasmane tutum ve saldırı girişimlerine karşı millet olarak tek yürek halinde vatanımıza sahip çıkmalı, birliğimizi ve kardeşliğimizi muhafaza etmeye dört elle sarılmalıyız. Bu duygu ve düşüncelerle istiklalimizin dönüm noktası olan Çanakkale Zaferinin 104’üncü yıl dönümünde Çanakkale’de tarih yazarak bu vatanı bize armağan eden Çanakkale şehitlerimiz başta olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi sonsuz rahmet ve minnet, gazilerimizi şükranla anıyor, bize bıraktıkları bu eşsiz hatırları önünde saygıyla eğiliyorum” diyerek mesajını tamamladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER