Öğretmenler Günü buruk kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla İl Tertip Komitesi tarafından İlimizde bir takım etkinlikler düzenlendi. Belediye Kültür Merkezinde (BKM) düzenlenen program, önceki gece Elâzığ-Karakoçan yolunda askeri aracın devrilmesi sonucu yaşanan kazada Uzman Çavuş Faruk Barut’un şehit olması nedeniyle buruk geçti. Şehidimizin cenazesi dolayısıyla müzik içerikli etkinlikler de programdan çıkarıldı.

Öğretmenler Günü buruk kutlandı

Her yıl 24 Kasım tarihinde İl Tertip Komitesi tarafından düzenlenen Öğretmenler Günü etkinlikleri, bu yıl buruk geçti. Gün dolayısıyla düzenlenen programda, önceki gece Elâzığ-Karakoçan yolunda askeri aracın devrilmesi sonucu yaşanan kazada Uzman Çavuş Faruk Barut’un şehit olması nedeniyle çalgılı, türkülü etkinlikler çıkarıldı. İlimizde düzenlenen programa Vali Yardımcısı Erkan Kaçmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk, Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Dumandağ, Eğitim-Bir-Sen Elazığ 1 Nolu Şube Başkanı İbrahim Bahşi, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

‘ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ EN ÖLÜMSÜZ MESLEKTİR’

Program, ilk olarak Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Öğretmenevi önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılmasıyla başladı. Daha sonraİl Tertip Komitesi ile Elazığ Lisesinin ortaklaşa Belediye Kültür Merkezinde düzenlediği program, protokolün Elazığ Lisesi öğrencileri tarafından açılan resim sergisini gezmesi ile devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Elazığ Lisesi Müdürü Tuncay Çolak, “Öğretmenlerin çocukların hayatında çok önemli bir yeri vardır. Öğretmenlik mesleği en eski ve en ölümsüz meslektir. Öğretmen insanların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gereken bilgileri öğretendir. Topluma hiçbir zaman arkasını dönmeyen ve toplumun sürekli önünde giden bir gönül eridir. Öğretmenlik her şeyden önce bir ideal ve hizmet mesleğidir. Çok özveri ile çalışan başarılı öğretmenlerimiz ve idarecilerimiz var. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlar, şehitlerimize Allahtan rahmet dilerim.” açıklamalarında bulundu.

‘ÖĞRETMENLİK YERYÜZÜNÜN EN ESKİ MESLEĞİDİR’

Öğretmenliğin insanlık tarihinin maddi ölçütü olmayan en kutsal meslek olduğunu vurgulayan İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk ise, “ Öncelikle bugün Elâzığ Karakoçan yolunda trafik kazası sonucu şehit olan Uzman Çavuş Faruk Barut’a Allah’tan rahmet diliyorum. Kalemin ve kelamın sahibi Yüce Allah’ın yeryüzünde temsilci kıldığı, insanlara öğretmek için görev yapan, ilim kapısının anahtarlarını elinde tutan kıymetli meslektaşlarımla gurur duyuyorum. Öğretmenlik öznesi insan olan, maddi karşılığı olmayan ve yeryüzünün en eski mesleklerinden biridir. İlk emri ‘Oku’ olan yüce dinimizin büyük öğretmeni Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV), çağ açıp çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet’in öğretmeni Ak Şemseddin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretmeni muallim Mustafa’ya kadar milletlerin kaderine etki eden, toplumun geleceğine yön veren her başarılı devlet adamının, sanatçının, yöneticinin, bilim adamının arkasında mutlaka bir öğretmen var. Daha küçükken çocuklarımızın minik yüreklerine dokunarak onlara vatan, millet ve bayrak sevgisini aşılayan milli ve manevi değerlerimizle donatan, hayallerine yön veren biz öğretmenleriz. Necmettin Yılmaz gibi Aybüke Yalçın gibi Rüstem Şen gibi Nadir Ozan gibi öğretmenlerimiz oldukça yüreği memleket sevdası ile çarpan çocuklarımız önce birer fidan sonra da koca bire çınar olarak ülkenin geleceğine güçlü köklerle bağlanacaklardır. Biz öğretmenlerin yılın sadece bir gününde hatırlandığını sakın düşünmeyin. Bizler her gün her an çocuklarımızın yüreklerinde ve hafızalarındayız. Bizim ödülümüz isimlerimizin öğrencilerimizin hafızalarından asla silinmiyor olmasıdır. Bizim ödülümüz çocuklarımızın başarısıdır. Bizim ödülümüz çocuklarımızın yüzündeki tebessümdür. Bugün herkes istisnasız ilkokul öğretmeninin adını bir çırpıda söyleyebilecek durumdadır. Bizim için bundan daha büyük bir paye, bundan daha büyük bir ödül olamaz. Biz biliyoruz ki; öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal ve bir hizmet mesleğidir.  Bu meslek ancak sevgiyle yapılır. Aşkla yapılır. Ülkemizin her köşesinde zorlu koşullar altında görev yapmaktan kaçınmayan, bu milletin evlatlarını yarınlara en iyi şekilde hazırlamak için fedakârca görev yapan, yaptığı işin maddi karşılığını beklemeyen bu kutsal mesleğin çalışanı olan değerli meslektaşlarım; Tüm zorluklarına rağmen bu görevi layıkıyla yerine getiren tüm meslektaşlarımızın “Öğretmenler Günü”nü bir kez daha kutluyorum. Fatih Sultan Mehmet’i, Mustafa Kemal Atatürk’ü ve nice kahramanı bu ülkeye kazandıran, tarih yazan değil tarih yapan bir millet olmamızda emek ve katkı sağlayan, ebediyete intikal etmiş olan, sadece öğrettiği için şehit edilen tüm öğretmenlerimizi şükran ve minnetle anıyorum.” ifadelerini kullandı. Program şiirlerin okunması, stajyer öğretmenlerin yemin etmesi ve çeşitli gösterilerin yapılması ile sona erdi.

Elazığ Fırat Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER