Esnaf Elazığ Belediyesinden çözüm bekliyor

Malatya Caddesinin paralelinde yer alan Şelale Sokak, birçok esnafa ev sahipliği yapıyor. Sokak üzerinde alışveriş merkezi, hastane ve dükkânların bulunması ise sokağı park alanına çeviriyor.

Esnaf Elazığ Belediyesinden çözüm bekliyor

Elazığ’ın en önemli caddesi olan Malatya Caddesi’nin hemen altında bulunan Şelale Sokak’taki esnaflar dar cadde nedeniyle yaşadıkları sıkıntıları dile getirerek sorunlarına çözüm istediler. Çözüm önerisinde de bulunan esnaflar Malatya Caddesi ile sokaklarını ayıran yeşil alanın bir kısmının bulundukları caddeye katılmasını ve bu katılan alanın bir bölümüne de cep otoparkları yapılmasını istediler.

“HER GÜN KAVGA VE TARTIŞMA ÇIKIYOR”

Bölge esnaflarından Turgay Bey, dar cadde nedeniyle yaşadıkları sıkıntılar ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, “Şelale Sokak esnafları olarak işletmemizin önünden geçen cadde nedeniyle çok ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Yol dar olmasına karşın çift şeritli bir trafik var. Bu da yetmiyormuş gibi araçlar park ediliyor.  Araç parklarından dolayı bazen tek araç bile geçemiyor. Bu nedenle her gün kavga ve tartışma çıkıyor. Bu noktada bölge esnafları olarak Elazığ Belediyesi’nden yolun genişletilmesini istiyoruz. Caddenin yanında bulunan yeşil alandan bir metre kadar yola katılırsa yaşadığımız sorun çözülmüş olur. Yeşil alandan yola katılacak bir metre alan cep otopark olarak düzenlenebilir. Böylece otopark sorunu da çözüme kavuşturulmuş olur. Bulunduğumuz caddedeki esnaf sayısının artması caddemizi ciddi manada Malatya Caddesi’ne alternatif bir konuma taşıdı. Şehrin yeni merkezlerinden biri oldu. Buna bağlı olarak caddeyi kullanan araç ve yaya sayısında artış yaşanıyor. Bu sorun çözülmediği takdirde bu sorundan kaynaklı sıkıntıların boyutunun daha da büyüyeceğini görmekteyiz. Bu nedenle sizin aracılığınızla bu sorunumuzun çözülmesini istiyorum” dedi.

“YOL ÇİFT TARAFLI OLARAK GENİŞLETİLMELİ”

Caddenin nasıl genişletilmesi gerektiği noktasında önerilerde bulunan bölge esnaflarından Necmettin Kubilay ise, “Cadde dar olduğu için bölge esnafları olarak hepimiz aynı sıkıntılardan muzdaripiz.  Özellikle akşam saatlerinde trafiğin yoğunluğunun artmasına bağlı olarak müşterilerimiz park edecek yer bulamadığı gibi trafikte tam bir kaosa dönüyor. Şelale Sokak esnafları olarak bu problemin çözülmesini istiyoruz. Problemin çözümü de basit aslında. Yol çift taraflı olarak genişletilirse problemimiz çözüme kavuşacaktır. Bu noktada Malatya Caddesi ile caddemizi ayıran yeşil alan kullanılabilir. Yeşil alandan yola katılacak az bir alanla bu problemin ortadan kalkacağını düşünüyoruz.  Caddeye katılacak alanın bir kısmı cep otopark olarak düzenlenirse otopark sorunumuz da ortadan kalkacaktır. Belediyemiz geçmiş dönemlerde bölgemizdeki trafiği düzenlemek için dubalar çaktı ancak bu bir çözüm olmadı. Yaşadığımız sorunun tek çözümü az önce ifade ettiğim uygulamanın hayata geçirilmesidir. Umarım Belediyemiz yaşadığımız bu sıkıntıya duyarlılık gösterir ve sorunu çözüme kavuşturur.”ifadelerini kullandı.

“AKŞAM SAATLERİNDE ÇOK YOĞUN BİR TRAFİK YAŞANIYOR”

 Akşam saatlerinde trafiğin daha da yoğunluk kazandığını belirten Fatih Gülbasan, “Akşam saatlerinde bulunduğumuz sokakta çok yoğun trafik yaşanıyor. Bu yoğun yaşanmasının tek nedeni yolun dar olması ve bu dar yola parkların yapılmasıdır. Trafiğin yoğunluğundan dolayı vatandaşlar alış verişlerini dahi yapamıyorlar. Aslına bakarsanız kullanılacak alanımız da var ancak bu alan gereğinden fazla bir şekilde yeşil alan olarak düzenlendiği için bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Yeşil alan olarak düzenlenen alanın bir kısmının yola katılması gerekiyor.  Bu gerçekleşirse bölge esnafları olarak ciddi bir şekilde rahatlarız. Aksi takdirde bu sorun bizim daha kötü problemlerle karşı karşıya kalmamıza neden olacaktır.  Bu dar cadde nedeniyle dükkanlarımızın önünde her gün kavgalar yaşanıyor. Belediyemizin bu nokta yapması gerekenleri yapacağını umut ediyorum.” dedi.

“DURUMU DEFALARCA BİMER’E YAZDIM”

Yaşadıkları sorun ile ilgili olarak BİMER’e başvurduğunu belirten Serkan Akalın ise, “Bölgemizde çok ciddi bir trafik yoğunluğu yaşıyoruz. Caddenin dar olması nedeniyle trafikteinanılmaz derecede bir sıkışıklık yaşanıyor. Bu durumu defalarca BİMER’e yazdım. BİMER başvurum sonrasında görevli baş komiser bir arkadaşımız bana geri dönüş yaptı. Kendisinin de hemen arka sokakta oturduğunu trafikte yaşananlara şahitlik ettiğini ancak sorumluluğun kendilerinde olmadığını bulunduğumuz bölgenin Belediyenin sorumluluk alanı içerisinde olduğunu bu sorunun Belediye tarafından çözülmesi gerektiğini belirtti. BİMER başvurumun üstünde 6 ay geçmesine karşın sorunun çözümüne yönelik bir adım atılmadı. Duba dikince sorunu çözeceklerini düşündüler. Ancak sorun daha da kötü bir hal aldı. Yaşanılan bu sorundan dolayı müşterilerimizi kaybediyoruz. Esnaflar olarak ticari kaygı yaşıyoruz. Belediyemizden bu sorunumuzun bir an evvel çözüme kavuşturmasını istiyoruz. Çözümün ne olacağını diğer esnaflarımız çok güzel bir şekilde ifade ettiği için tekrar etmeyeceğim. Bir an önce sorunumuzu çözsünler.”şeklinde değerlendirmede bulundu.

Faik AKGÜN

Elazığ Fırat Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER