ÇEMATEM’in tanıtımı yapıldı

Elazığ Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi kampüsü içerisine iki ay önce açılan 13 yataklı Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı Merkezinin (ÇEMATEM) tanıtımı yapıldı.

ÇEMATEM’in tanıtımı yapıldı

Elazığ Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi kampüsü içerisine iki ay önce açılan 13 yataklı ÇEMATEM’in tanıtımı yapıldı. Elazığ ve çevresindeki illere hizmet eden ÇEMATEM 6 Hemşire, bir Psikolog, bir Uzman Doktor, bir Sosyal Hizmet Uzmanı ve bir Çocuk Gelişim Uzmanıyla, el sanatları ve aktivite hocalarıyla ilimizde sağlık hizmeti vermeye başladı. Tanıtım toplantısına Elazığ Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Sema Baykara,  hastanede görev yapan Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Uzm. Dr. Gökçen Güven ve hastane personelleri katıldı.

‘ÇEVRE İLLERDEN HASTA KABUL EDİYORUZ!’

Hastane ile ilgili açıklamalarda bulunan Elazığ Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Sema Baykara, “Hastanemiz 500 yatak kapasitesiyle Elazığ dâhil olmak üzere 18 ile hizmet vermektedir. Hastanemiz bünyesinde anne servisimiz, mahkum servisimiz, AMATEM servisi, korumaları evlerimiz gibi spesifik birimler yer almaktadır. Bu servislerimize 27 Mart 2017 tarihinde ÇEMATEM servisimizde dâhil edildi. ÇEMATEM Türkiye’de 5. ÇEMATEM servisi olarak açıldı. Ruh Sağlığı Hastanemizde böyle bir servisin açılmış olması ilimiz açısından önemli bir kazanımdır. Hastanemize başta Elazığ olmak üzere genellikle Bitlis, Hakkâri, Diyarbakır, Muş illerinde hastalar kabul etmektedir” dedi.

‘MADDE BAĞIMLILIĞI GENÇLER ARASINDA HIZLA ARTMAKTADIR’

Son yıllarda gençler arasında madde kullanımın arttığı ifade eden Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Gökçen Güven, “Bölge hastanemiz bölge illerimize hitap ettiği gibi Türkiye’nin her yerinden hasta kabul ediyoruz. Son yıllarda ülkemizde madde bağımlılığı özellikle gençlerimiz arasında kullanım sıklığı hızla artmaktadır. Bunların nedeni arkadaş baskısı, sosyal kabul görmeme, bir gruba ait olma isteği, kaygı ve depresyon gibi durumlar veya sorunlara çözüm aramak gibi nedenlerle madde kullanımına yönelebiliyorlar” diye konuştu.

‘GENÇLERİMİZİ TEDAVİ ETMEK İÇİN BİRÇOK FAALİYET ALANI OLUŞTURDUK’

Hastanede hastalar için birçok faaliyet alanın oluşturulduğunu söyleyen Güven, “Hastane olarak amacımız gençlerimizi düştükleri zor durumlardan kurtararak topluma faydalı bireyler olarak kazandırmak. Bu amaçla hastanemizde madde ile ilgili danışmanlık tedavileri, psikoterapiler, ilaç tedavileri ve aile eğitimleri uygulamaktayız. Bunun yanı sıra tedavi sürecinin bir parçası olarak sportif faaliyetler, el işi sanatları, evcil hayvanlar ve bitki yetiştiriciliği gibi faaliyetlerimiz mevcut. Bu faaliyetlerimizle gençlerimizi sıkılmadan, eğlendirerek ve öğreterek tedaviye yönelik motivasyonlarını artırmayı planlıyoruz. Aileler çocuklarını çok iyi gözlemlemelidir. Çocuklarda görülen davranış bozuklukları, sinirlilik, gerginlik, gözlerde kızarıklık, okul başarısı düşüklüğü gibi durumlar ortaya çıkmışsa merkezimize başvurmalarında fayda vardır” diyerek sözlerini tamamladı.

Elazığ Fırat Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2017, 22:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER