Belediye Meclisinde, ‘İnönü’ tartışması yaşandı

Elazığ Belediyesi Aralık Ayı Meclis Toplantısı’nda, İnönü Caddesi’nin isminin hastane caddesi olarak değiştirilmesi tartışmalara neden oldu

Belediye Meclisinde, ‘İnönü’ tartışması yaşandı

Elazığ Belediyesi Meclisi Aralık Ayı Toplantısı’nın üçüncü oturumu yapıldı. Üçüncü oturumda AK Partili Meclis Üyeleri’nin İnönü Caddesi’nin isminin değiştirilmesi yönünde sunduğu teklif tartışmalara neden oldu. AK Partili Meclis üyeleri, İnönü Caddesi olarak isimlendirilen caddenin halk tarafından Hastane Caddesi olarak bilindiğini ve bölge esnaflarının caddenin isminin Hastane Caddesi olarak değiştirilmesini istediğini belirttiler. Daha sonra teklif komisyonda yapılan görüşmeler sonrasında isim değişikliğini olumlu bulan raporla birlikte gündem maddesi olarak Meclise getirildi. Maddenin görüşülmesi sırasında AK Partili Meclis üyeleri İle MHP’li Meclis üyeleri arasında tartışmalar yaşandı.

“İSİM DEĞİŞİKLİĞİNİN AMACI NEDİR?”

MHP’li Meclis Üyesi Osman Dilek, “Bu madde onuncu kez Meclis gündemine getiriliyor. Son görüşmelerde Başkan Bey, İnönü isminin başka bir yere verilmediği sürece değiştirilemeyeceğini ifade ettiler. Ben şimdi sormak istiyorum; Elazığ’ın bütün problemleri bitti de bir tek problem olarak bu caddenin ismimi kaldı? 3 senedir EBUAŞ’IN mali bilançosunu istiyoruz ama göremiyoruz. Bu isim değişikliği talebi vatandaşlardan geliyorsa, bu taleplerin vatandaştan nasıl geldiğini merak ediyoruz. Nasıl bir kampanya düzenlenmiş ve kaç vatandaş bu değişikliğe onay vermiş, merak ediyoruz. İsim değişikliğinin amacı nedir? Çünkü bu değişiklik sürekli bir şekilde ısıtılıp ısıtılıp Meclis gündemine getiriliyor. “dedi.

İNÖNÜ İSMİ ESENTEPE’YE TAŞINDI

MHP’li Dilek’e cevap olarak açıklamalarda bulunan AK Partili Meclis Üyesi ve Belediye Meclisi İkinci Başkan Vekili Asım Nazırlı, “Buradaki amaç tamamen vatandaşların istekleri doğrultusunda hareket etmektir. Başka bir amacı yoktur. Bölge esnaflarının tamamı caddeyi Hastane Caddesi olarak isimlendirmektedir. Hatta zarf üstüne adres yazılırken İnönü Caddesi diye yazdıktan sonra parantez açarak Hastane Caddesi notu düşülmektedir. Vatandaşlarımızın aklına bu isim işlemiştir. İnönü ismi başka bir yere verilecektir.” dedi. Nazırlı’nın yaptığı açıklama sonrasında tartışmalar bir süre daha devam etti. Bu sırada AK Partili Meclis Üyesi Vahdettin Demirtaş MHP’li Osaman Dilek’e, “İnönü sizin neyiniz oluyor? “diye sordu. Demirtaş’ın gereksiz sorusu Meclisin gerilmesine neden oldu. Gerginlik içerisinde yapılan oylama sonrasında madde kabul edilerek İnönü Caddesi’nin isminin Hastane Caddesi olarak değiştirilmesine, İnönü isminin ise Esentepe Mahallesi’ndeki bir caddeye verilmesine karar verildi.

Elazığ Fırat Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER