Balıkta ‘Ramazan’ indirimine gel

Ramazan ayının gelmesiyle balık fiyatlarında yüzde 30-40 arasında düşüş yaşansa da vatandaş iftar sofralarında balığa yer açmıyor. Bu da balıkçıları üzüyor.

Balıkta ‘Ramazan’ indirimine gel

Elazığ’da tarihi Kapalı Çarşıda bulunan balıkçı tezgâhlarını gezerek, balık satışı gerçekleştiren esnafa balık fiyatlarını sorduk. Av yasağı döneminde az miktarda avlandığı için fiyatı genelde yüksek seyreden balık fiyatları ramazan nedeniyle yüzde 30- 40 arasında düştü.

Elazığ’da  35 yıldır balık satan Aydın Taşkın, 15 nisanda başlayan av yasağı sonrası balık fiyatlarının genel anlamda yüksek olduğuna fakat Ramazan ayının gelmesiyle birlikte balık tüketiminde azalma olduğuna bu azalmanın ise balık fiyatlarına yansıdığını söyledi.

TÜKETİM AZALDI, FİYATLAR DÜŞTÜ

Taşkın, şu an avcılığın sadece kıyı balıkçıları tarafından yapılabildiğini anımsatarak, "Av yasağı olmasından dolayı büyük teknelerle avcılık yapılamıyor. Kıyı balıkçılarımız dip ağlarıyla ne avlarlarsa vatandaş onu tüketmek zorunda. Dolayısıyla ramazan öncesi arz talep dengesini korumak adına balık fiyatları genellikle yüksek seyrediyordu. Çünkü tüketim fazla av az idi" dedi.

‘VATANDAŞLARIMIZ RAMAZANDA BALIK TÜKETMİYOR’

Balıkçı Aydın Taşkın, Ramazan ayının başlamasıyla balık tüketimin azaldığını belirterek, balıkçılarında fiyatları düşürmek durumunda kaldığını vurguladı. Balığa talebin azalması nedeniyle fiyatların düştüğünü belirten Taşkın, “Ramazan ayında vatandaşlar balığa rağbet etmiyor. Vatandaşlarımız kırmızı ete yöneliyor oysa balık insanlar için gerekli olan birçok vitamin ve mineralleri barındıran tam bir sağlık deposu. Balık fiyatları da her bütçeye uygun bugün etin kilosu almış başını gitmiş ben burdan vatandaşlarımıza balık fiyatlarındaki düşüşten yararlanın sağlığınız için balık tüketin diyorum” dedi.

‘RAMAZANDA DA BALIK YENİR KAMPANYASI BAŞLATILMALI’

Geçimini balık satarak sağlayan bir diğer esnaf Mehmet Karabulut ise; Ramazan sofralarında pek tercih edilmediği için balık fiyatlarındaki düşüşten olumsuz etkilendiklerini söylüyor. Fiyatlardaki düşüşe rağmen balık satışlarına talebin az olmasından yakınan Karabulut, şunları söyledi: “Ramazan ayının gelmesi ile genelde insanlarımız balık susattığı ve çok doyurucu olmadığı için sofrada tercih etmiyorlar. Balık yemedikleri için daha az satış oluyor, daha az satış da fiyatlara yansıyor. Fiyatlarımız hemen hemen yarı yarıya düşmüş durumda. Burdan sizin aracılığınız ile bir talepte bulunmak istiyorum Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından ’Ramazanda da balık yenir’ sloganı ile balık tüketimini artırmaya yönelik kamu spotu ve benzeri çalışmaların yapılmasını istiyorum” diyerek yetkililerden bu konuda yardım istedi.

Kapalı Çarşıda bulunan balıkçı tezgâhlarında fiyatlar şöyle;

Alabalık 11 lira,

 Palamut 12 lira,

Somon 15 lira,

 Çupra ve levrek 25 liradan satılıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER