Balıkları öldüren ihmal!

Elazığ Su Ürünleri Enstitüsü Müdürlüğü tarafından gazete, haber ajansları ve televizyonlara geçilen bir mail, İlimizde balıkların ölümüne neden olan ciddi bir ihmali ortaya çıkardı.

Balıkları öldüren ihmal!

Su ürünleri yetiştiriciliği açısından önemli bir yere sahip olan İlimizde zaman zaman yaşanan balık ölümleri gündeme gelmeye devam ediyor. Ancak en son yaşanan olay ise adeta bir ihmaller zincirini ortaya çıkardı. Elazığ Su Ürünleri Enstitüsü Müdürlüğü tarafından dün gazete, haber ajansları ve televizyonlara geçilen maile ve farklı kaynaklardan doğrulanan bilgilere göre Karakaya 10. bölgesine son birkaç gündür yetirince su verilmedi. Bu nedenle bu bölge Karakaya Baraj Gölü’nün etkisi altında kalarak su sıcaklığı 20-22°C’lere kadar çıktı. Meydana gelen ani su sıcaklık değişimleri ile meydana gelen oksijen yetersizliği ise balık ölümlerine sebep oldu.

UZMANLAR DOĞRULADI

Konuya ilişkin Su Ürünleri Enstitüsü Müdürlüğü tarafından atılan mail ise gerçekleri ortaya çıkardı. Kurum tarafından atılan mailde şöyle denildi: “Keban Baraj Gölü 10. Bölgede meydana gelen balık ölümleri üzerine Elazığ Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde görev yapan uzman ekip bölgeye giderek teknik incelemelerde bulundu. Keban Baraj Gölü dip kısmından beslenen 22 km. uzunluğundaki Karakaya 10. bölgenin 10- 12 °C su sıcaklığına sahip olduğu ve bölgede, yoğun olarak su ürünleri yetiştiriciliğinin yapıldığı belirtildi. Enerji politikası nedeniyle Karakaya 10. bölgesine son birkaç gündür yeterince su verilmediği ve dolayısıyla bu bölgenin Karakaya Baraj Gölü’nün etkisi altında kalarak su sıcaklığının arttığı ve 20-22°C’lere çıktığı belirtilmiştir. Meydana gelen ani su sıcaklık değişimleri ile oksijen yetersizliğinin balık ölümlerine sebep olduğu uzman ekibimiz tarafından belirlenmiştir.”

YETKİLİLERDEN AÇIKLAMA BEKLENİYOR

Öte yandan farklı kaynaklardan doğrulattığımız habere ilişkin Elazığ Su Ürünleri Enstitüsü Müdürlüğünden yalanlama geldi. Kurum tarafından daha sonra atılan mailde fotoların eğitim fotosu olduğu belirtilirken, açıklamanın ise yanlış olduğu ifade edildi. Önce mail ile olayı bütün haber kurumlarına servis eden Kurumun daha sonra ise böyle bir mail atması şaşkınlık yarattı. Şimdi ise kamuoyu konuya ilişkin yetkililerden açıklama bekliyor.

Elazığ Fırat Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER