Vedat Demirbağ Yağışla İlgili Açıklama Yaptı

Türk Ziraat Yüksek Mühendisler Birliği Elazığ İl Temsilcisi Vedat Demirbağ Elazığ’daki kuvvetli yağışın ardından açıklama yaptı.

Vedat Demirbağ Yağışla İlgili Açıklama Yaptı

20.06.2019 tarihinde İlimizde  meydana gelen dolu ve yagmur yağışı çok  şükür can kaybına neden olmamıştır. Ancak yaşanan felaket göstermiştir ki insanoğlunun tabiatın  doğal  dengesini bozacak şeklilde doğal  yüzey  akış koridorlarını bozarak Ekolojik Dengeye verdikleri zararın bedeli ağır tahribatlara sebep olmuştur. Ekolojik yüzey akış koridorlarının dolgu ile doldurulması, bu alanlara yeni yaşam alanlarının açılması göstermiştir ki uzun yıllar gözönüne alındığında doğal  akış güzergahlarının doldurulması yağış sonucu oluşan  sel felaketlerine neden olmaktadır. Insan doğada  yaşayan  tek canlı kendisiymiş gibi plan yapmaya kalkarsa netice kaçınılmaz oluyor. Yaşam  alanları planlanırken  eski insanların (mimar, muhendis, sehir plancısı olmadığı halde) neden düz  arazi ve dere kenarlarını  tercih etmediklerini ve neden tercihlerini yüksek tepelerden yana kullandıklarını sel felaketlerini yaşayınca daha iyi anlıyoruz. Yada yasam alanları planlanırken ekolojik denge goz onune alınmalı ve oluşabilecek felaketlere tedbir amaçlı "yüzey akış tahliye kanalları" planlanarak uygulanmalıdır. Yıllar önce yapılan kanalların içine boru döşenerek üzerinin kapatılması yasanan sel felaketinin şiddetini arttırmıştır. Doğanın da kendi dinamikleri ile ekolojik denge üzerine  etkilerini gözönüne  almadan plan yapmak kısa süreli kârlı bir çözüm olabilir ancak uzun vadede büyük felaketlerin yaşanmasına sebep olur.

Özetle, insan olarak yasam alanları ile ilgili plânlarımızı yaparken ekolojik dengeyi ve doğayı, insan dışındaki canlıları, ekolojik yaşam  koridorları ve doğal  olarak oluşmuş yüzey  tahliye kanallarını gözönüne almayı ihmal etmemeliyiz. 
Bugün yaşanan felâket, daha büyük bedeller ödememek için   bir an önce gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Vedat Demirbağ 
Türk Ziraat Yüksek Mühendisler Birliği 
Elazığ İl Temsilcisi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER