Vali Kaldırım’dan yeni müjde, Orcik'in Patenti Alınıyor!

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım yöresel ürünümüz olan orciğin tescilleneceğinin müjdesini  sosyal medya hesabından verdi.

Vali Kaldırım’dan yeni müjde, Orcik'in Patenti Alınıyor!

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım yöresel ürünümüz olan orciğin tescilleneceğinin müjdesini sosyal medya hesabından verdi.

ORCİK TESCİLLENİYOR”

Vali Kaldırım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün orciğin Türk Patent Enstitüsü tarafından tescilleneceğini açıkladığını belirtti. Vali Kaldırım, orciğin tescillenmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Elazığımızın en önemli yöresel ürünlerinden Orcik artık tescilleniyor” dedi.

Erzurum Ehram Dokuma Kumaşı, Elazığ Orciği, Sürmene Bıçağı, Bayburt Tatlı Çorba, Muğla Saraylısı, Muğla Köftesi Coğrafi İşaret başvuruları 01 Kasım 2017 tarih ve 16 sayılı Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni’nde yayımlandı. Aynı Bültende daha önceki bültenlerde ilanı yayımlanan, Hatay Defne Sabunu, Diyarbakır Burma Kadayıfı, Gümüşhane Ekmeği, Gümüşhane Sironu, Antep Tırnaklı Pidesi, Zile Kömesi Coğrafi İşaretlerinin tesciline ilişkin bilgiler yer alıyor.

BELGESELİ ÇEKİLMİŞTİ

2008 Yılında patentinin alınması için yapılan çalışmalar kapsamında  'Orcik'in Belgeseli Çekilmişti.

Dönemin Elazığ Üzüm Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Doç.Dr.Hüsamettin Kaya, Elazığ’da yıllardır ürettilen ve kendine has ürünlerinden biri olan 'Orcik'in (Cevizli sucuk) patentinin alınması yönündeki çalışmalar kapsamında 'Güneşin Meyvesi Orcik' adını taşıyan 10 dakikalık bir belgesel hazırlamıştı. Yönetmenliğini Gülşah Ferrah Atlı, görüntü yönetmenliğini Aykut Kıcı, yardımcı yönetmenliğini Merve Tutaşı, yapımcılığını Ömer Faruk Can ve kurgusunu Cenk Örtülü'nün yaptığı 10 dakikalık belgeselle ilgili olarak Hüsamettin Kaya, "Elazığ'ın kendi değerlerine sahip çıkılması yönündeki çalışmalarımızı biz kendi alanımızda devam ettiriyoruz. Bağ bozumu döneminde yapılan 'Orcik'in yapılış evreleri bu belgeselde tüm detayları ile anlatılıyor. Bu belgeselle patent almak üzere ilgili birimlere başvurumuzu yapacak ve patenti alarak bu konuda bir ilki başarmış olacağız. 'Orcik'in yapılması sırasında en önemli etken güneştir. Güneş 'Orcik' yapımında olmazsa olmazlardandır. Bu nedenle belgeselin adını 'Güneşin Meyvesi Orcik' olarak koyduk'' demişti.

2008 Yılında da Elazığ’a özgü Öküzgözü ve Boğazkere üzümü Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Elazığ İl Müdürlüğü ve Elazığ Merkez İle Üzüm Üreticileri Birliğinin katkılarıyla Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alan yöresel ürünler arasına girmişti. Ağın Leblebisi’nin patentinin alınması için ise Ağın Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından 2015 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurusu yapılmıştı.

GÜNEŞİN MEYVESİ ORCİK

Elazığ’da köylerde yapılan ve kış aylarında çerez olarak tüketilen orcik (cevizli sucuk), Türkiye’nin dört bir yanından da talep görmekte.

Şehrimizde bağ bozumu ile birlikte başlayan orcik yapımı, hava koşullarının uygun olması durumunda ekim ayı sonuna kadar devam ederken, köylüler aldıkları siparişleri yetiştirmek için tatlı bir telaş yaşarlar.

Orcik yapımı için öncelikle bağlardan özenle toplanan farklı aromaya sahip üzümlerin havuzlarda ezilerek suyu çıkarılır. Elde edilen üzüm suyu, belirli bir süre kaynatıldıktan sonra yöreye has özel bir toprakla mayalandırılarak süzme ve bir günlük dinlendirme işlemine tabi tutulur. Ertesi gün kaynatılan şıra, un eklenerek bulamaç kıvamına gelene kadar ısıtılır. Elde edilen bulamaca önceden ipe dizilen cevizler batırılıp güneşte kurutulur. Bu işlemin 3 kez tekrarlanmasıyla tüketilecek hale getirilen orcik, eşsiz bir tat oluşturuyor.

Geleneksel yöntemlerle yapılan orciğin geçmiş yıllara göre Elazığ halkı tarafından daha çok kışlık yiyecek olarak tüketilir. Vazgeçilmez bir lezzet olan orciğin zaman içerisinde hediyelik ürün olarak farklı illere gönderilmesi tanıtımı sayesinde Türkiye’nin genelinde tercih edilen bir ürün haline gelmiştir. Bu nedenle Orcik’e olan talep her geçen gün artmaktadır. Geleneksel yöntemlerle yapılan orciğin aranan bir ürün haline gelmesi dolayısıyla Türkiye’nin hemen her tarafından siparişi alınmaktadır. Günümüzde talebi karşılanmakta zorlanılan orcik, hem geleneksel yöntemlerle hem de imalathanelerde modern yöntemlerle yapılmaktadır. Yapımı oldukça zahmetli ve sabır gerektiren bir iş olan orcik kış aylarında özellikle tüketilmekte… Orcik, köylünün geçim kaynağı haline gelen ve sadece kendi tüketimlerinin haricinde son yıllarda artan taleple birlikte geçim kaynağı haline gelmiş. Özellikle köylü kadınları büyük emek vererek yaptıkları orcik, pestil ve pekmez satarak aile bütçesine katkı sağlamaktadır. Yurt dışından dahi siparişi alınan orcik için yoğun bir mesai harcanıyor.

Elazığ Fırat Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2017, 14:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER