Pazarcılar: Turşu kurmak isteyen acele etsin! Vatandaş: Aracı olmazsa alışveriş hesaplı olur!

Kışa hazırlıklar devam ediyor. Sonbaharın son demlerinin yaşanmasına kısa bir süre kala, pazarlar turşuluk sebzelerle süslendi

Pazarcılar: Turşu kurmak isteyen acele etsin! Vatandaş: Aracı olmazsa alışveriş hesaplı olur!

Kışa hazırlıklar devam ediyor. Sonbaharın son demlerinin yaşanmasına kısa bir süre kala, pazarlar turşuluk sebzelerle süslendi. Vatandaşlar turşuluk malzeme almak için pazarlara adeta akın ediyor. Pazarcı esnafı turşuluk malzemelerin en fazla 15-20 gün daha bulunabileceğini ifade ederek, turşu yapmak isteyenlerin elini çabuk tutması gerektiğini söylediler.  Pazarda alışveriş yapan vatandaşlar ise; aracılar olmazsa hesaplı alışveriş yapacaklarını aktardılar. 

Pazarcı esnafının yüzü gülüyor. Yaz aylarının bitmesiyle tezgahları süsleyen turşuluk malzemeler vatandaşın, pazara akın etmesini sağlıyor. Torbalarla turşuluk malzeme satın alan vatandaşlar, fiyatların tarlada daha uygun olduğunu belirterek, asıl parayı kazananların aracılar olduğunu vurguladılar. 

‘ARAMIZDA UÇURUM VAR!’
Genel olarak pazarlarda satılan sebze ve meyve fiyatlarının çok uygun olduğunu belirten pazarcı esnafı Siyami Aydın, “Marketlerle aramızdaki fiyat farkı neredeyse uçurum şeklinde. Pazarla market arasında fiyatlarımız çok uygun.  Dışardan gelen vatandaşlarımız bile sebze fiyatlarının çok uygun olduğunu söylüyor. Pazardaki en pahalı ürün sarımsak diyebiliriz. Dışardan gelen ve kaliteli olan sarımsağın kilosu 6 liradan alıcı buluyor” açıklamalarında bulundu.

‘VATANDAŞLAR ELİNİ ÇABUK TUTSUN’
Pazarcı esnafı Murat Aral ise, “Turşu fiyatlarında bir artış var. Son dönemlerde küte fiyatlarında bir artış var. Kötü mallar iyi malların fiyatını vuruyor. Kornişon salatalık bu sene normal seyrinde gitti.   Ama bu sene sadece bir hafta pahalı oldu. Ama şu an eski fiyatına dönmüş durumda. Vatandaşlar özellikle turşuluk malzemeleri daha ucuza almak için alışverişlerini son dönemlere bırakıyorlar. Bu çok yanlış. Çünkü tarlalarda verim düşmeye başladı. Havalar soğudu. Turşu yapmak isteyenler eline çabuk tutmalı. Bu gidişle daha pahalı olabilir. Vatandaşların pazarları tercih etmesini istiyoruz. Çünkü marketler bize göre çok daha pahalı ürün satıyor. Ve vatandaşlardan en önemli isteklerimiz pazara geldiklerinde kaliteli ve kalitesiz mal ayrımını yapabilsinler. İyi mal her zaman 50 kuruş daha pahalıdır. Parti malları ucuzdur. Belli tezgahlardan alışveriş yapsınlar. Memnuniyetlerini bize bildirsinler” İfadelerinde bulundu. 

‘HAVALAR SOĞURSA ARTIŞ YAŞANABİLİR’
Kış aylarına az bir süre kaldığını ifade eden Zeki Soy, “ Şu an herhangi bir artış yok ama havalar soğursa artış yaşanabilir. Turşuluk malzeme alanlar özellikle elini çabuk tutmalı. Bir ay içerisinde fiyatlar pahalı olmaya başlar. Vatandaşların yüzde 80’i turşusunu yapmış durumda. Turşusunu yapmayanlar en kısa zamanda gelip malzemelerini alsınlar. Vatandaşların özellikle buraya gelip alışveriş yapmasını isteriz. Kaliteli ve hesaplı ürünler burada” dedi.

EMEKLİ ALBAY, HER ŞEYDEN ÖNCE AHLAK OLMALI
Tezgahtan tezgaha fiyatların değiştiğini belirten emekli Albay, “Ürün seçerken, büyük sıkıntı çekiyoruz. Biz ürün almaya yeltendiğimizde, poşeti elimizden alıp kendileri dolduruyorlar. Çürük, sağlama bakmadan önüne geleni dolduruluyor. Böyle olunca da eve gittiğimizde hanımla tartışıyoruz. ‘Sen seçmeyi bilmiyorsun, hep çürük almışsın’ deniliyor. Başka hiçbir şehirde bu manzara ile karşılaşmadım. Batıda poşet alıp kendimiz dolduruyoruz. Buralar çok farklı. Buna el atılması gerekiyor. Bunu dile getirdiğimizde esnafla yüz göz oluyoruz. Tartışma çıkıyor. Her şeyden önce ahlak olmalı” açıklamalarında bulundu. 

‘HERKES KAZIK ATMA PEŞİNDE’
Vatandaş Çoşkun Sal, “İşin doğrusunu söylemek gerekirse, tezgâhçıdan tut, hükümete kadar herkes kazık atma peşinde.  Ben çiftçilik yapıyorum. Devletin dış ilişkileri bozulduğu için; 190 kuruşa aldığım bir çekirdeği, bu sene 450 kuruşa aldım. Bu hesaplayınca ne demek istediğim ortaya çıkar sanırım. Pazarlardan çok alışveriş yapmıyorum. Çünkü ben kendim köyde üretiyorum. Böyle arada bir uğruyorum. Bazı tezgahtarlar işi usulüne göre yapmıyor. Çürük mal satanda var. İşin hakkını vererek yapan da var. Benim köyde 3 liraya sattığım karpuzu, şehirde 8 liraya satıyorlar. Bu işten en çok aracı tefeci kazanıyor. Bu kolay kolay ortadan kalmaz. Alt tabaka hep eziliyor” diyerek kalmaz sitem etti. 

Elazığ Fırat Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER