“Kaynakları en etkin şekilde kullanacağız”

Malatya Valisi ve Fırat Kalkınma Ajansı Dönem Başkanı Ali Kaban, Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli illerini kapsayan bölgenin kalkınması yönünde kaynakları en etkin şekilde kullanmanın gayreti içerisinde olacaklarını söyledi.

“Kaynakları en etkin şekilde kullanacağız”

Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) Yönetim Kurulu Toplantısı, TRB1 illerini oluşturan Elazığ, Malatya, Tunceli ve Bingöl illerinin Valilerinin değişmesinin ardından ilk kez Malatya’da kurul üyelerinin katılımı ile yapıldı. Toplantıya, Malatya Valisi ve FKA Dönem Başkanı Ali Kaban, Tunceli Valisi ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tuncay Sonel, Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Bingöl Valisi Ali Mantı, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, illerin TSO Başkanları ile il Genel Meclis Başkanları ve FKA Genel Sekreteri Mesut Öztop katıldı.

‘AJANSLAR MALİ DESTEK UYGULAMALARI İÇİN YENİDEN HAZIR HALE GETİRİLDİ’

Dönem Başkanı Malatya Valisi Ali Kaban toplantı öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunuldu. Ajans Yönetim Kurulu Başkanı Vali Kaban, yaptığı konuşmasında, “Valiler Kararnamesi sonrasında ilk defa ajansımızda bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bu vesileyle başta Sayın Valilerim olmak üzere tüm üyelere tekrar hoş geldiniz diyerek sevgi ve saygıyla selamlarım. Bugünkü toplantımızda öncelikle ajansımızın 2017 yılında uygulayacağı mali destek programları ve güdümlü proje önerilerini değerlendireceğiz. Kalkınma ajansları 2017 yılında Mahalli Destek Programı Uygulamalarını bir süreliğine askıya almışlardı. Bakanlığımız bir süredir ajans destek mekanizmalarının yeniden şekillendirilmesi noktasında bir dizi çalışma yürütmekteydi. Yaklaşık 1 ay kadar önce proje ve faaliyet destekleme yönetmeliğimizde de birtakım değişiklikler yapıldı ve ajanslar mali destek uygulamaları için yeniden hazır hale getirildiler. Bizler de Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli illerimizden oluşan bölgemizin kalkınması yönünde kaynakları en etkin şekilde kullanmanın gayreti içerisinde olacağız. Bugünkü toplantımızda ayrıca ajansın faaliyetleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunacak bazı idari konularla ilgili kararlar alacağız. Toplantımızın ve kararlarımızın ajansımız ve illerimiz için hayırlı olmasını dilerim” dedi.

ALAN: AJANS YENİ DÖNEMDE DAHA ETKİN OLACAK

Toplantıya katılarak bir değerlendirmede bulunan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan da yeni Valiler ile ilk toplantıyı yaptıklarını belirterek, “Bölgemiz illerinin Sayın Valileriyle tanışma ve genel bir değerlendirme imkânımız oldu. Bununla birlikte Sayın Valimizin de ifade ettiği gibi 2017 yılında askıda olan Ajansların iş dünyasına sağlamış oldukları mali destek programı yeniden Bakanlık düzenlemesi ile devreye girdi. İnşallah Ajansımız tarafından kısa süre içerisinde konu hakkında illerimizde tanıtım toplantıları ile yeni program hakkında bilgilendirmeler yapacağız. Yıl sonu itibarı ile 2018 yılı yeni teklif çağrısının yayınlanmasını ve iş dünyamıza katkı sağlamasını istiyoruz” şeklinde konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER