Harput’un tanıtımında bir engel daha aşıldı

Elazığ Valiliği ve ETUDER işbirliği ile Harput’ta bulunan Kürsübaşı Okuma ve Kültür Evi, haftanın 7 günü gelen misafirlere İngilizce ve Almanca rehberlik hizmeti verecek.

Harput’un tanıtımında bir engel daha aşıldı

Kurulduğu günden bugüne kadar Elazığ’ın kültür ve turizmini tanıtmak adına ciddi çalışmalar yapan ETUDER ve Elazığ Valiliği, Harput’a gelen turistlere ortak hizmet protokolü ile yürütülen ETUDER Kürsübaşı Okuma Ve Kültür Evi’nde İngilizce ve Almanca rehberlik hizmeti sunacak. Elazığ Milletvekili Tahir Öztürk,  gazetemize vermiş olduğu özel bir röportajda Elazığ’ın bu konudaki eksikliğine daha önce değinmiş ve “Harput’a gelecek olan turistlere rehberlik yapacak kimse yok. Çocuklara yabancı dil öğretilip, rehberlik yapmaları sağlanabilir” şeklinde konuşmuştu. Ayrıca İlimize gelen yabancı turistlere rehberlik ve tanıtım hizmeti verilmediği ve bunun bir eksiklik olduğu çeşitli kesimler tarafından da daha önce dile getirilmiş ancak bu da sözde kalmıştı. Vali Çetin Oktay Kaldırım’ın talimatı sonrası sözde kalan bu önemli konu hayata geçirildi.

“İLİMİZİN BİR EKSİKLİĞİ DAHA GİDERİLDİ”

Geçtiğimiz günlerde Elazığ Turizm ve Kültür Tanıtma Derneğinin Olağan Genel Kurulu’nda güven tazeleyen ve yeniden derneğin başkanlığına seçilen Av. Burak Soylu, rehber ihtiyacını karşılamak amacıyla dernek olarak çalışmalara başladıklarını kaydetmişti. Soylu “Harput’un turistik değerlerine sahip bir modelde çalışmasının sağlanması asli gayesiyle dernek olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin keşfedilmeye başlanan tarihi ve turistik değerleriyle önemli bir destinasyonu olan Elazığ ve çevresini tanıtmakla başlayacak bu hareket neticesinde bölgede Harput’u bir cazibe merkezi haline gelmesinin gayretindeyiz. Sayın Valimiz de gerçekten yenilikçi bir yapıya sahip ve kısa bir sürede Elazığ’ın tüm alanlarında ciddi karar alabilen bir özveri gösteriyor. Elâzığ’ın tanıtımı konusunda da çok istekli. Bu anlamda da Sayın Valimizin talimatlarıyla İlimizin bir eksikliği daha giderilmiş oldu. Kendilerine teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

“AMACIMIZ TARİHİMİZİ TURİSTLERLE BULUŞTURMAK”

Başkan Soylu amaçlarının Harput’un kadim kültürünü tanıtmak ve yaşatmak olduğuna vurgu yaparak “Bilindiği üzere bölge insanımız misafirperverliği ile nam salmıştır. Ancak bu konukseverlik yeterli değildir. Halkımızın turist ve turizmin değerini anlaması için de birtakım çalışmalar yapmak gerekiyordu. Gerekli altyapı, insan kaynağı ve tanıtımlar neticesinde yakın zamanda bölgemizin de turizmden faydalanan bir bölge olması beklentisi ve gayreti içerisindeyiz.Gelen turistlerin memnun bir şekilde ayrılması asıl reklamımız olacak ve memnun bir turist çevresindeki birçok kişiye tavsiyede bulunacak ve bölgemize olan ilginin artmasını sağlayacaktır. Bizim benimsediğimiz en önemli husus tarihimizi turistlerimizle buluşturmak. Bunu yapmamızdaki amacımız Harput’a gelen insanların turizm danışma ofisi gibi bir yerden hizmet alabilmeleri ve kültürümüzü yaşatmak.”şeklinde konuştu. Songül DURSUN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER