Elazığ'a yeni su arıtma tesisi yapılacak!

Elazığ’da "Güney Keban Yolu Sulak Alan Yönetim Planı" Değerlendirme toplantısı yapıldı. 

Elazığ'a yeni su arıtma tesisi yapılacak!

Elazığ’da "Güney Keban Yolu Sulak Alan Yönetim Planı" Değerlendirme toplantısı yapıldı. 

Güney Keban Yolu Sulak Alan Yönetim Planı Değerlendirme toplantısı bir otelde yapıldı. Toplantıya Belediye Başkan Yardımcısı Masar Ayas, Orman ve Su İşleri 15. Bölge Müdürü Abdullah Koç, Orman Su İşleri Şube Müdürü Hüseyin Çelik ve STK temsilcileri katıldı.

Elazığ’ın ihtiyaçlarına cevap verebilecek ileri tekniklerle yapılan yeni bir tesis yapılması için çalışmalara başladıklarını vurgulayan Ayas, “Elazığ Belediyesi pis su arıtma tesisi, günlük 70 bin metreküp kapasiteye sahiptir. 1989 yılında faaliyete geçmiştir. Tabi Elazığ gelişiyor ve büyüyor. Elazığ’ın ihtiyaçlarına cevap verebilecek ve ileri tekniklerle yapılan yeni bir tesis yapılması için çalışmalarımızı başlattık. Şuanda İl Bank’la beraber proje çalışmalarını yapıyoruz. 2018 yılının başlarında proje çalışmalarımız tamamen bitmiş olacak ve ondan sonra ihale çalışmalarına başlayacağız” dedi.

Yeni yapılacak tesis ile günlük 120 bin metreküp su arıtılacağını ifade eden Ayas, “Aslın da proje 150 bin metreküp kapasiteli. Ama şuan 120 bin metreküplük su arıtması yapılacak. İleri'ki zamanlarda da şehir büyüdükçe 30 bin metreküpte arttırılarak kapasite 150 bin metreküpe çıkarılacak. Yeni yapacağımız tesiste azot, fosfor ve karbon giderimi olacak. Tabi maliyeti büyük olan bir tesis olacak. İnşallah şimdiden bununda müjdesini vermiş olayım. Şuan ki mevcut tesisimiz karbon giderimlidir. Çevre Bakanlığından izin alınmış bir tesistir. Parametreler Çevre Bakanlığı tarafından 24 saat boyunca izlenmektedir” diye bilgi verdi.
Konuşmanın ardından proje koordinatörü Eyüp Bağcı, bilgi verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER