Ağın Leblebisi'nde Satış Patlaması Yaşanıyor!

Başbakan Binali Yıldırım, Ağın Karamağara Köprüsü’nü makam aracıyla geçmiş daha sonra da ilçe merkezinde vatandaşlar ile sohbet etmişti. Bu sohbet sırasında ikram edilen Ağın Leblebisi’ni yiyen Başbakan Yıldırım böylece tanıtıma da katkı sunmuştu. Bu tanım ve beraberinde gelen çalışmalar ile satışları adeta patlayan Ağın Leblebisi’nde üretim de ikiye katlandı.

Ağın Leblebisi'nde Satış Patlaması Yaşanıyor!

Son günlerde patentinin alınmasıyla gündemimize oturan Ağın Leblebisi’nde satış patlaması yaşanıyor. Satışlardaki artışla birlikte üretimde de ciddi bir yükseliş olurken üreticilerin taleplere yetişemediği bilgisi verildi. Bunun üzerine Ağın Belediye Başkanı Yılmaz Serttaş’tan özel bir açıklama aldık.

BAŞBAKAN YILDIRIM’DA TANITIMA KATKI SUNDU

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Serttaş; “Ağın Leblebisi’nin tanıtımı patent çalışmalarından önce başladı. Böyle bir şansımız oldu.  Başta Ağın’a gelen misafirlerimiz bunu tanıttı. Sonrasında bizler Ankara’da düzenlenen Elazığ Tanıtım Günleri Fuarı’nda; leblebimiz yok sattı. Herkes bu lezzetin devamının olup olmadığını sordu. Bu gelişmelerin ardından bir de; Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı döneminde temelini attığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan Elazığ'daki Ağın (Karamağara) Köprüsü'nü önce helikopterden inceledi. Daha sonra ise Yıldırım, kendi kullandığı makam aracıyla köprüden geçti. Ağın ziyareti sırasında Yıldırım’a leblebi ikram edildi. Bunun üzerine Yıldırım, “Bir avuç leblebi ile bizi kandırdınız” diyerek espri yaptı bu da tanıtımlarda etkili oldu.  Leblebimiz bu şekilde Türkiye genelinde beğeni kazandı” dedi.

‘HEDEFİMİZ ÜRETİMİ %100’E KATLAMAK!’

Bu güzel gelişmelerin ardından leblebinin yok sattığını aktaran Başkan Serttaş, “Şu an mevsim sıcak olmadığı için; kışa döndüğü için soğuklarda leblebi üretemiyoruz ve pazarlayamıyoruz. Bu sene çiftçilerimizin bir hayli nohut ekmesini sağladık.  Nohut bu bölgenin nohutu olmadığı zaman leblebinin kendine has o kıvamı olmuyor. Ayrıca; Bademli köyümüzden çıkartılan kum da leblebimize bir rahiya katıyor. Bu yıl 200 ton leblebi ürettik. Tarlalardan ne kadar nohut kaldırırsak o kadarını leblebi yapacağız. Yani hedefimiz 400 ton leblebi üretmek” diyerek hedeflerini yüzde 100 daha leblebi tonajını artırmak olduğunu vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER