"2023 Yılı, Harput Yılı" proje dosyası Erdoğan'a sunulacak

Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı tarafından 9 Mart’ta Elazığ’ı ziyareti edecek olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sunulmak üzere “2023 Harput Yılı” olması için bir proje dosyası hazırladı. Vakıf Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Kent 2023 yılının Cumhuriyetimizin 100. yılı olması nedeniyle tüm ülkemiz için de büyük bir önem arz ettiğini ifade ederek “2023 Harput Yılı” olarak ilan edilmesinin şehrimize olumlu anlamda katkıları olacağını söyledi. Kent, ayrıca konunun önemine binaen “bu konu şehrimize katkı sunacak önemli projeler arasına alınmalıdır” diye konuştu.

"2023 Yılı, Harput Yılı" proje dosyası Erdoğan'a sunulacak

Bilindiği üzere Ankara’da faaliyetlerini sürdüren Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı “2023 Harput Yılı” projesini ortaya koymuş ve Vakıf tarafından projenin gerçekleşmesi için gerekli çalışmalar başlatılmıştı.

Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Kent, Vakıf olarak Harput’un dünyada bilinirliğinin artırılması ve 2023 yılının Harput’la anılması için başlatılan çalışmaların devam ettiğini aktararak bu kapsamda projenin  ön dosyasının hazırlığını yapmaya başladığını söyledi.

“PROJE DOSYASININ İÇERİĞİNE DEĞİNDİ”

Kent, gazetemize yaptığı açıklamada hazırladığı ön dosyanın içeriğine değinerek “Troya gibi, Göbeklitepe gibi gözbebeğimiz Harput’un da dünyada bilinirliğinin artırılması ve 2023 yılının Harput’la anılması için başlattığımız çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda konunun ön dosyasının hazırlığını yapmaya başladık. Bu ön dosyanın içeriğinde Harput’un tarihi, geçmişten günümüze bünyesinde barındırdığı gelenekleri, gastronomisi, kültürel yapısının tanıtıldığı bir bölüm yer almakta. Bunun yanı sıra, Harput’un UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olduğu ve bu konuda yapılan çalışmanın bir bölümü de dosyanın başlıklarından. Tarihi eserlerin sergilenmesi için Harput Müzesi, Elazığ ve Harput’ta alt ve üst yapı çalışmalarının gerekliliği, Harput Kalesi başta olmak üzere Harput merkez, Meryem Ana Kilisesi, Arap Baba, Feti Ahmet türbesi, Ulu Cami gibi inanç ve kültür rotalarının yanı sıra Buzluk Mağarası gibi çevresinde oluşturulacak tur güzergahları, bisiklet ve yürüyüş yolları teklifi dosyada yer alıyor.  Ulusal ve uluslararası arenada sergilenebilecek Troya Müzikali gibi “Çayda Çıra” müzikali, Kars-Doğu Ekspresi gibi “Harput Ekspresi” tren seferleri teklifi dosyamızda yer alan içeriklerden. Buna benzer birçok başlık 2023 Harput Yılı dosyasının içeriğinde yer almakta.” Diye  konuştu.

“DOSYAYI SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZA ARZ ETMEMİZ GEREK”

“2023 Harput Yılı konusunda oluşturacağımız kamuoyu ve lobi çalışmaları güzel bir ivme yakalarsa, Kültür ve Turizm Bakanlığımız bu konuda bize destek verirse Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da 2023 yılı Harput Yılı olarak ilan edilirse sadece Harput değil tüm Elazığ kazanacaktır.” Diyerek  sözlerine devam eden Kent,2023 Harput Yılı ilanının gerçekleşmesi için ön dosyanın yanı sıra şehrin tüm yöneticilerinin Milletvekillerimiz, Valimiz, Belediye Başkanımız, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüz ve basınımız başta olmak üzere tüm kurumlarının el ele vererek bu konu üzerinde çalışarak, oluşturulacak komisyonun ortaya koyacağı daha kapsamlı gerek görsel gerekse de yazılı dosyayla Sayın Cumhurbaşkanımıza arz etmemiz gerektiğini ifade etti.

“BU KONU ŞEHRİMİZE KATKI SUNACAK ÖNEMLİ PROJELER ARASINA ALINMALIDIR”

9 Mart’ta Elazığ’ı ziyareti edecek olan Sayın Cumhurbaşkanımıza, “2023 Harput Yılı” konusunun şehrimizin genel bir talebi olarak sunulmasının önemli olduğunun altını çizen Vedat Kent, bu konu şehrimize katkı sunacak önemli projeler arasına alınmalıdır dedi.

“RESMİ VE SİVİL TÜM KURUMLAR İLE VATANDAŞLAR ÜSTLERİNE DÜŞENLERİ SAHİPLENDİLER”

2023 yılının Elazığ için sembol bir anlamı olduğunu ve  bu yılın 23 ile bitiyor olmasının ilimizle bütünleştirici bir anlam yüklediğini, bu sembol yılın da Elazığ’ın gözbebeği  Harput’la anılması gerektiğine vurgu yapan Kent, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2018’in Troya Yılı, 2019’un  Göbeklitepe Yılı ilan edilmesinden sonra yapılanları  özellikle de Troya’nın ele alınış biçimini ve eylem planını incelediklerini belirterek şunları söyledi. “2018 Troya Yılı için yapılacak çalışmalar arasında yer alan; Troya’nın önemi, Troya yılının gerekçesi, hedefler, alt ve üst yapı yatırımlarının gerekliliği ile uluslararası tanıtımın önemi gibi başlıklarını masaya yatırdık. Tüm Çanakkale’nin bu konuya nasıl hazırlandıklarını, resmi ve sivil tüm kurumlar ile vatandaşların üstlerine düşenleri sahiplendiklerini gördük. Bu seferberlik sayesinde 2018 yılında Troya ören yerine 500 bin turistin Çanakkale’yi ziyaret ettiğini, bu kapsamda müze, tarihsel ve kültürel özellikler, gastronomi, müzik ve diğer tüm özelliklerin turistlerin ve tüm dünyanın gözü önüne çıkarıldığını, bu sayede de Troya’nın tüm dünya tarafından tanındığı gördük. Yurt dışı fuarlara  ve organizasyonlarına Troya damgasını vurdu. Başta Kültür Bakanlığı olmak üzere bir çok resmi kurum o yılın anısına çeşitli etkinlikler düzenledi. Troya hatıra pulu, logo yarışmaları, Troya müzikali gibi..” sözlerini kullandı.

“GEREK TROYA GEREKSE DE GÖBEKLİTEPE HAKETTİKLERİ DEĞERİ BULDULAR”

Kent, 2018 yılında Troya sayesinde Çanakkale’nin elde ettiği kazanımların bir benzerini de Göbeklitepe sayesinde Şanlıurfa’nın elde edeceğini ifade ederek sözlerine şunları ekledi. “Şanlıurfa’da da aynı Çanakkale gibi adeta bir turizm seferberliği ilan edilmiş durumda. Cumhurbaşkanımız tarafından 2019 Yılı Göbeklitepe yılı olarak ilan edilmesinden sonra turizm firmaları destinasyonlarında Şanlıurfa’ya daha fazla yer vermeye başladılar. Bunun yanı sıra yurt içi ve yurt dışındaki bir çok fuara Göbeklitepe’nin damga vuracağına inanıyorum. Şanlıurfa bu ilanla çok ciddi kazanımlar elde edecektir. Gerek Çanakkale gerekse de Şanlıurfa başta yöneticileri olmak üzere tüm kurumlarıyla bu konuda yerel ve ulusal basınla güzel çalışma yaparak adeta önceden büyük bir kamuoyu çalışması yaptılar. Bu kamuoyu çalışması basında geniş bir şekilde yer bulunca Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin öncülüğünde Cumhurbaşkanımıza ulaştırdılar. Bu çalışma meyvelerini aldı ve gerek Troya gerekse de Göbeklitepe hakettikleri değeri buldular. 2018 ve 2019 yılları bu tarihi beldelerimizin adlarıyla anıldı.”

“UNESCO LİSTESİNDEKİ HARPUT’A VEFA BORCUMUZ”

4000 yıllık tarihi bir geçmişe sahip bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Harput’un da bu ilgiyi hak ettiğini vurgulayan Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı yönetim kurulu üyesi Kent, 2023 yılının şehrimiz için sembol bir anlamı bulması itibariyle bu yılın  “2023 Harput Yılı” olarak ilan edilmesinin şehrimize olumlu anlamda katkıları olacağını ifade etti. Songül DURSUN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER