Diş doktorlarının istifaları cebinde!

Şehir Hastanesinin hizmete girmesiyle birlikte birçok sağlık kurumunun taşınması gündeme geldi.

Diş doktorlarının istifaları cebinde!

Birçok ilde faaliyete geçen şehir hastaneleri İlimizde de yakın zamanda hizmet vermeye başlayacak. İlimizde Doğukent’te kurulan Şehir Hastanesi içerisine başta Araştırma Hastanesi olmak üzere birçok sağlık kurumu da taşınacak. Bu kurumlardan biri de Diş Hastanesi olacak.

Türkiye Kamu-Sen Elazığ Temsilcisi ve Türk Sağlık-Sen Elazığ Şube Başkanı Reşit Kılıç, Diş Hastanesi hekimleri ve personeli tarafından bu taşınma işleminin olumlu karşılanmadığını vurgulayarak, hekimlerin en az yarısının bu girişim sonrasında istifa edeceğini ileri sürdü.  Kılıç, şuanda bile altı hekimin muayenehane açmak için çalışma başlattığını belirterek , “Elazığ her alanda darbe yiyen sahipsiz ve ortalıkta kalan bir il oldu. Diş Hastanesi’nin taşınması da Elazığ’a vurulan darbelerden sonuncusudur. Diş hastaneleri Türkiye’nin hiçbir ilinde bir hastanenin etekleri altında başhekim yardımcısı seviyesinde hizmet vermemektedir. Tarihte ilk kez diş hastanesi tabelası asan bir il olmamıza rağmen nedendir bilinmez Türkiye’de kendisine ait bir binası olmayan tek hastane biziz.  Bu yetmiyormuş gibi hastanemizi başhekim yardımcılığı seviyesine indirerek, Şehir Hastanesi içine taşıyıp, Şehir Hastanesine bağlamaya çalışıyorlar.  Yapmak istedikleri bu uygulama sonrasında bütün hastane personeli maddi kayba uğrayacak.  Eğer bu uygulama hayata geçerse fazla değil iki ay sonra hekimlerin en az yarısı istifa edecek.  Bu uygulamanın hayata geçirileceğinin ifade edilmesi sonrasında bile altı hekim şimdiden özel muayenehane açmak için çalışma yapmaya başladılar.”dedi.

“ISPARTA’DA GELİR KAYBINA UĞRAYAN 40 HEKİM İSTİFA ETTİ”

Kılıç, Diş Hastanesinin Şehir Hastanesi içine taşınma girişiminin bir benzerinin Isparta’da yaşandığını, Isparta’da yaşanan benzer girişim sonrasında maddi kayba uğrayan 40 hekimin istifa ettiğini belirtti. Kılıç, konuşmasının devamında da, “Biz bu uygulamanın örneğini Isparta’da gördük. Benzer bir uygulama sonrasında döner sermayeden elde ettikleri gelirlerinin önemli bir kısmını kaybeden 40 hekim istifa etti. Elazığ’da da bunun aynısını yaşayacağız.  Türk- Sağlık Sen Elazığ Şubesi olarak bu durumu robotlaştırarak Genel Merkezimize ve Bakanlığa ulaştırarak girişimlerde bulunduk. Hastanemizin şimdi olduğu gibi müstakil bir hastane olarak kalmasını istedik. Türk Sağlık-Sen olarak hastanemizin müstakil bir hastane olarak daha iyi bir hizmet vereceğini ve personellerin huzur içinde çalışacağı kanaatindeyiz.  Bütün bunları bakanlığa da ilettik ancak olumlu bir cevap alamıyoruz.” ifadelerini kullandı.

BAŞHEKİM İSTİFA ETTİ

Diş Hastanesi’nin Şehir Hastanesi içerisine taşınması ile ilgili olarak bilgi aldığımız Diş Hastanesi yöneticisi bir yetkili ise Diş Hastanesinin taşınmasının onaylandığını, bu saatten sonra bir şey yapılamayacağını söyledi. Yetkili, Diş Hastanesinin poliklinik seviyesine indirilerek şehir hastanesi içinde hizmet vereceğini de belirtti. Yetkili, taşınma işlemleri ile ilgili olarak yapılan görüşmeler sırasında, hastanenin taşınmasının kesinleşmesi sonrasında Diş Hastanesi Başhekiminin de taşınmayı protesto ederek, geçtiğimiz Cuma günü istifasını verdiğini ve izne ayrıldığını da kaydetti. Hekimler arasında da taşınmadan kaynaklı bir huzursuzluğun olduğunu da söyleyen yetkili, devlette devamlılığın esas olduğunu vurgulayarak, isteyenin istifa edebileceğini ve istifa eden hekimlerin yerine yeni atamalar yapılacağını ifade etti. Hekimlerin taşınmaya karşı çıkma gerekçesinin birleşme sonrasında döner sermaye kat sayısındaki düşüşlerden kaynaklandığını belirten hastane yetkilisi, bunun doğru bir yaklaşım olmadığını dile getirerek hekimleri eleştirdi. Hekimlerin birleşme sonrasında maddi kayba uğrayacaklarını doğrulayan yetkili, bu kaybın kardan zarar şeklinde olacağını, bunu hekimlerin tolere etmesi gerektiğini belirtti. Birleşmenin yerinde bir karar olduğunu da savunan yetkili, Şehir Hastanesi içinde vatandaşlara daha donanımlı bir ortamda hizmet vereceklerini dile getirdi. Doktorların taşınma ile ilgili gösterdiği direnci yerinde bir karar olmadığını da dile getiren yetkili şehir hastanesine trilyonlarca yatırım yapıldığını vurgulayarak alınan karar doğrultusunda hareket edeceklerini ifade etti.

Faik AKGÜN

Elazığ Fırat Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER