“OSB bir şehrin ekonomik kalbidir”

İlimizin ekonomi potansiyelini değerlendiren Elazığ Anadolu Kalkınma ve Ekonomi Derneği (AKSAN) Genel Başkanı Arif Erol, geçmiş yıllarda Elazığ’ın ekonomisinin önemsenmediğini belirtti.

“OSB bir şehrin ekonomik kalbidir”

Elazığ Anadolu Kalkınma ve Ekonomi Derneği (AKSAN) Genel Başkanı Arif Erol, derneklerinin kuruluş amaçlarını, İlimizin ekonomisini ve cazibe merkezlerini değerlendirdi.

Erol, Elazığ’ın ekonomisinin geçmiş yıllara göre iyi düzeyde olduğunu ve cazibe merkezleri içinde yer almasının İlimiz için bir avantaj olduğunu belirtti. Dernekleriyle ilgili de kısa bir bilgi veren Erol, “Derneğimizin merkezi Elazığ’dır. Derneğimizi iş adamlarıyla istişare ederek kurduk. Derneğimizin kuruluş amacı kalkınma alanlarında projeler üretmek ve politikalar seyretmektir. Biz diğer illerde de şubeler açmayı düşünüyoruz. Derneğimizin bünyesinde ihracatçılar birliği oluşturduk. İhracat yapabilecek potansiyele sahip firmalarla hareket edip onları uzman arkadaşlarımızla yurt dışına ihracat yapma konusunda yardımcı olmak ve onlarla birlikte hareket etmek amacıyla bu birliği oluşturduk. Tabi bunun dışında üyelerimiz arasındaki ticaret ağını genişletmekte amaçlarımız arasında yer almaktadır” dedi.  

‘ÜRETİM YAPAN FİRMALAR İHRACATA YÖNELİK POLİTİKALAR GELİŞTİRMELİ’

Geçmiş dönemlerde Elazığ’ın ekonomisinin geri planda kaldığını da dile getiren Erol, “İlimiz hem tarıma hem hayvancılığa hem de sanayiye müsait. Önceki dönemlerdeki yöneticilerimizin bu alanlara fazla önem vermemesi şehrimizi geri planda bırakmıştır. İlimizin sanayisi, tarım alanları elverişli bir şekilde değerlendirilememiştir. Bundan sonraki süreçte bizlerde İlimizin üst seviyelere çıkarılması için tüm çabamızı göstereceğiz. Önceki dönemlerde girişimlerde bulunabilseydik bizde sanayi alanında büyümüş olurduk. İkinci OSB ilimizde faaliyette olmuş olurdu. Bu anlamda her üretim yapan firmanın ihracata yönelik politikalar geliştirmesi gerekiyor” ifadelerinde bulundu.   

‘EKONOMİNİN 5 TEMEL KURALI VAR’

Cazibe merkezini İlimiz için büyük bir avantaj olarak değerlendiren başkan Erol, “Biz cazibe merkezini önemsiyoruz. Cazibe merkezi hayata geçirildiği zaman birçok alanda faydasını göreceğiz. Fabrikaların kurulması, kurulan fabrikaların da istihdam sağlaması İlimize büyük oranda katkı sağlayacaktır. Ekonomide 5 temel kural vardır. Bunlardan birincisi istikrar ki bu istikrar Ülkemizde var. İkincisi güven, üçüncüsü yatırım, dördüncüsü üretim, beşincisi ise ihracattır. Bu beş kuralı sağladığımız zaman bizim 2023 hedeflerine ulaşamama gibi bir sıkıntımız olmaz. Cazibe merkezi ihracat atılımlarının yapılması için bir fırsattır. Cazibe merkezinin hem İlimiz hem de bölgemiz için faydalı olacağı kanaatindeyim. Elazığ’da 35 tane işletme yapıldı. Bu da İlimiz için büyük bir kazanımdır. Ayrıca organize sanayi bölgelerinin iyileştirilmesi gerekir. OSB bir şehrin ekonomik kalbidir. Bu nedenle OSB’ler önemsenmelidir. Bütün yatırımlar ve kazanımlar OSB’den geçiyor” diye konuştu.

Elazığ Fırat Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER