Kurnaz: Ekonomi dar boğaza girmedi

Türkiye’nin ekonomisinin giderek iyi duruma gittiğini söyleyen Elazığ Harput Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Turan Kurnaz, “Türkiye’de kullandırılan faizsiz krediler ekonomiye canlılık getirdi. Bu nedenle ekonomi dar boğaza girmedi” dedi.

Kurnaz: Ekonomi dar boğaza girmedi

Elazığ Harput Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Turan Kurnaz, Elazığ’ın ekonomisini değerlendirerek, esnafa verilen faizsiz kredilerle ilgili bilgiler verdi.

Kurnaz, esnafın zor durumda olduğunu ancak Ülke ekonomisinin iyi gittiğini dile getirerek, “Elazığ’da küçük esnafın zor durumda olduğunu son aylarda hissetmeye başladık. 4 yıldır kooperatif başkanlığı yapıyorum. Geçmiş yıllara göre, karamsar bir tablo varmış gibi görülüyor. Ancak Türkiye’nin ekonomik durumu iyiye gidiyor ama bu piyasaya yansıtılmıyor” dedi.  

‘TÜRKİYE’NİN DURUMUNDA KARAMSAR BİR TABLO GÖRMÜYORUM’

Faizsiz kredilerin Türkiye’nin ekonomisini canlandırdığını söyleyen Başkan Kurnaz, “Hükümetimizin KOSGEB kredilerini piyasaya sürmesi Türkiye genelinde bir canlılık yarattı. Esnafa verilen faizsiz krediler ekonomiyi canlandırdı. KGF şubesi yoluyla kullanılan kredilerin de Türkiye piyasasını hareketlendirdi. Ekonomi dar boğaza girmedi. Hükümet faizsiz kredilerle açıkları kapattı. Esnafların kaynak kullanımında bir eksiklik olduğu söyleniyor ama şu an mevduatlarda fazlaca biriken miktarların olduğunu görüyoruz. Eğer Ülkemizde bir kriz olmuş olsaydı bu mevduatlarda para olmuş olmazdı. Şu an Türkiye’nin durumunda karamsar bir tablo görmüyorum” diye konuştu.   

‘GEÇMİŞ YILLARDA HÜKÜMETİN ESNAFA FAİZSİZ KREDİ VERDİĞİNİ GÖRMEDİK’

Geçmiş yıllarda yapılan destekleri de hatırlatan Kurnaz, “Biz 1996-97 yıllarında devletin para ödemediği günleri de gördük. Bu nedenle Ülkemizin durumu şu an iyi diyebiliriz. Kredi Garanti Fonunun İlimizde açılması da İlimizde bir canlılık yarattı. Ben bugüne kadar devletin esnafa bu denli fazla destek verdiğini görmedim. Geçmiş yıllarda hükümetin esnafa faizsiz kredi verdiğini görmedik. Şu anki hükümetimizin yapmış olduğu ilklerden biridir diyebiliriz. Bizim kooperatif 3 yıllık bir kooperatif olmasına rağmen geçen yıl Elazığ’da sadece 4 milyon faizsiz kredi kullandırdık. Ancak verdiğimiz bu krediler amacına uygun kullanılmadı. Verdiğimiz kredileri esnaflar düzenli bir şekilde geri ödüyor. Çünkü Elazığ esnafı borcuna sadıktır.” diyerek sözlerini noktaladı.  

Elazığ Fırat Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER