Küçük Dubai Kurmaya Geliyorlar

Dubaili Yatırıcımlar, Elazığ ile ilgili kararlarını verdiler. Yabancı yatırımcıların, yatırımlarını yapmak üzere Elazığ Valiliği’ne arsa taleplerini içeren dilekçelerini vererek, resmi başvurularını yaptıkları öğrenildi.

Küçük Dubai Kurmaya Geliyorlar

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, göreve başladıktan kısa bir süre Dubaili yatırımcıları, Elazığ’a davet etmiş ve şehirde yatırımcılar ağırlamıştı. Elazığ’ın güzelliklerini gören yatırımcılar, bir süre sonra kente yatırım kararı almış ve bu kararlarını Vali Çetin Oktay Kaldırım’a iletmişler. Temmuz ayında Elazığ’a gelen Dubaililer, Ekim ayında yeniden ellerinde yatırım projelerini içeren dosyalarla yeniden şehre gelmişlerdi. Yatırım kararlarının ardından şehre gelen Dubaililer, Ekim ayında geldiklerinde Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım’ın öncülüğünde düzenlenen toplantıda projenin detayların, işadamlarıyla ve basınla paylaşmışlardı.

Dubaili Yatırımcılar, Elazığ Valiliği’nden yatırım yapmak için Malatya yolu üzerinde Fırat Üniversitesi’ne tahsisli 3 bin dönümlük arsanın temin edilmesini istemişlerdi. Bu taleplerinin ardından Ankara’da da bir toplantı gerçekleştirilmiş ve bu toplantıda Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Milletvekilleri, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ve Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ ile bir araya gelinmiş, bir ön görüşme yapılmıştı.

DUBAİLİLERİN, O ARSA İÇİN RESMİ BAŞVURU YAPTIKLARI ÖĞRENİLDİ

Yabancı yatırımcıların müjdeli haberi geldi. Dubaililer, o arsa için resmi başvurularını Elazığ Valiliği Fırat Kalkınma Ajansı Elazığ Yatırım Destek Ofisine sundukları dilekçeyle yaptıkları öğrenildi. Yatırımcıların dilekçelerini alan Elazığ Valiliği de hemen harekete geçti ve Dubaililerin, talebini arsanın sahibi olan Fırat Üniversitesine iletti. Dubaililerin aynı zamanda Hazar Gölü çevresinde de yatırım yapmak için arsa talebinde bulundukları öğrenildi.

10 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK

Elazığ Valiliğine sunulan ön taslak projede 10 bin kişiye istihdam sağlanacağı taahhüdü de verildi. Yatırımcılar, Malatya Yolu üzerinde bulunan hazine arazileri üzerinde, Medikal Üniversite ve Sağlık Yaşam Merkezi” yatırımı yapmayı planlıyorlar.

YATIRIM PROJESİNİN İÇERİĞİNDE NELER VAR?

Yatırım projesi, Medikal Üniversite, Üniversite Hastanesi, Biyoteknoloji Parkı, Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, Emekliler Köyü, lojman ve konaklama tesisleri, ilgili eğitim ve sosyal alanlara hizmet sunacak iş merkezi, otel, golf kulübü, spor tesisleri, rekreasyon alanları ve ticari alanları içeren kompleksi içeriyor. Yatırım projesi kapsamında kurulacak olan Üniversite Hastanesi, büyük klinik ve yüksek kalite standartlarında cerrahi tesisleri kapsayacak şekilde, Körfez ülkeleri başta olmak üzere Ortadoğu ve Avrupa ülkelerindeki potansiyel müşterilere yüksek standartlarda üçüncü basamak sağlık hizmetleri sunacak. Armada Holding firmasının söz konusu bölgelerde mevcut üçüncü basamak sağlık yatırımları nedeniyle küresel alanda oluşturmuş olduğu ağ gerçekleştirilmesi planlanan yatırım alanına önemli bir uluslararası talep oluşturacak. Üçüncü basamak sağlık hizmetleri, eğitim ve araştırma hastaneleri, üniversite uygulama ve araştırma merkezlerini içermekte. 800 yatak kapasiteli Üniversite Hastanesinde, travma terapisi ve tedavisi, onkoloji ve radyasyon tedavisi, kardiyovasküler cerrahi, sinir bilimleri, yaşlanma ve geriatrik tıp, estetik merkezi hizmetleri, yüksek kalite standartlarında sunulacak.

YURT DIŞINDAN GELEN ÖĞRENCİLERE ÇİFTE DİPLOMA SAĞLAYACAK

Tıp alanlarında kurulacak lisans ve lisansüstü programlar, Avrupa’da bulunan prestijli üniversiteler ile oluşturulacak işbirlikleri ile öğrencilerine çifte diploma alma imkanı sunacak. Komplekste bulunan Biyoteknoloji Bilim Parkında, ilaç sanayi, hastane ekipmanları sanayii, nanoteknoloji ve sağlık bilişimi alanlarında Ar-Ge faaliyetleri yürütülecek.

YATIRIMIN HEDEFİ…

Bu yatırımla, Hazar gölü etrafında bulunan yatırıma elverişli hazine arazi üzerinde kurulacak çok amaçlı turizm tesisleri ile entegre edilerek, ilin sağlık turizm alanında küresel bir merkez olması hedefleniyor.


 

Elazığ Son Haber

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2018, 12:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER