İnşaat Sektörü Temsilcileri Sıkıntılarını Dile Getirdi

Elazığ’ın lokomotifi olan inşaat sektörü, ekonomide yaşanan dalgalanmadan olumsuz etkilendi. Elazığ Müteahhitler Derneği Başkanı Osman Avcıl ve sektör temsilcileri yaşanan sıkıntının üstesinden gelineceğini kaydettiler.

İnşaat Sektörü Temsilcileri Sıkıntılarını Dile Getirdi

Kanal Fırat Televizyonunda yayınlanan ve Hüseyin Keskin’in hazırlayıp sunduğu “Esnafın Sesi” programının konuğu İnşaat Sektörü temsilcileri oldu.

Türkiye’de yaşanan ekonomik dalgalanmalardan etkilenen sektörlerden biri olan İnşaat sektörü durağanlık yaşanıyor.

AVCIL: MALİYETLER ARTIK ÇOK ARTTI

Elazığ Müteahhitler Derneği Başkanı Osman Avcıl, “Son 1 senedir bir kriz içerisindeyiz. Hatta son 3-4 ay içerisinde de döviz ve dolayı kurlarındaki dalgalanmalarla zaten daha da bu krizi hisseder olduk. Ondan sonra da hükümet acilen bazı tedbirler almak durumunda kaldı. Demir; bırakın da artmasını bazen demir bulamıyorduk demir 5.5’ları görür veya söylenir oldu. Bu aşamalarda bile mesela diyorduk 8’lik demir örneğin ‘yok’ diyordu. Belki satmak istemiyor belki kendince hracata kullanıyor. Demir üreticileri de bu anlamda şikayetlerimizi biz sunduk. Türkiye’de belli bir lobi bunu kendi isteği doğrultusunda bizce kullandılar. Bunu evet biz daha kötü olacağını ümit ediyorduk ama şu an 3 bantlarında devam ediyor. Maliyetler artık çok arttı” ifadelerini kullandı.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ “ÜZERİMİZE DÜŞEN VAZİFELERİ YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ”

İnşaat Sektörü temsilcileri, piyasanın daralmasından dolayı sıkıntı yaşadıklarını belirterek, “Var olan bir yapı stoğunun oluşu ve bunu eritemeyişimiz sektörümüzü 2018 sonu itibariyle sıkıntılı bir ortama soktu. Biz sektör temsilcileri olarak bu işin üstesinden gelebileceğimize inanıyoruz. Duruşumuzu sergileyebildiğimiz sürece bu işin altından kalkacağımıza inanıyoruz. Ülke olarak zaten bir sıkıntının içerisindeyiz. Bunu da en kısa sürede inşallah büyüklerimizin yapacakları olumlu ve müspet adımlarla atlatabileceğimize inanıyoruz. Biz de sektör temsilcileri olarak bu işin altından kalkabilme adına üzerimize düşen vazifeleri yapmaya çalışıyoruz”

“ARSA SAHİPLERİNİN DESTEK VERMESİNİ İSTİYORUZ”

Elazığ’da arsa maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı çevre İllere göre fiyat yüksekliği olduğunu söyleyen Sektör temsilcileri, “Çevre illere göre maalesef fiyat yüksekliğimiz mevcut. Bunun sebepleri var. Arsa paylarının yüksek oluşu bizim otomatikman maliyetlerimize yansıyor. Biz de bunu sonra tüketiciye yansıtmak zorunda kalıyoruz. Aslında bunun bir şekilde üstesinden gelinebilir. Arsa sahiplerinin biraz daha elini taşın altına koyarak destek vermesini istiyoruz” ifadelerine yer verdiler.

Elazığ Son Haber

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2019, 23:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER