Hani yatırım geliyordu!

Cazibe Merkezleri Programı’nın açıklanmasının üzerinden bir yıldan fazla zaman geçmesine rağmen hiçbir ilde henüz bir çivi bile çakılmadı.

Hani yatırım geliyordu!

Cazibe Merkezleri Programı’nın detaylarını Başbakan Binali Yıldırım 4 Eylül 2016 tarihinde Diyarbakır’da açıklamıştı. Bu programın temel amacı ise özellikle Doğu ve Güneydoğu illeri başta olmak üzere ülke ekonomisinin kalkınmasına katkı sağlamaktı. Bir yıldan fazla bir zaman önce açıklanan bu yatırım programına ilişkin süreç ise hala devam ediyor. Programa başvurular 27 Şubat 2017 itibariyle sona ermişti. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın verdiği bilgilere göre programa 365 bin kişilik istihdam öngören 92 milyar liralık yatırım teşvik belgesi başvurusu geldi. Elvan, Erzurum, Şanlıurfa, Malatya, Elazığ ve Diyarbakır illerinin yatırım için ön plana çıktığını kaydederken, toplam proje sayısının da 3 bin 380 olduğunu bildirmişti.

ÖZTÜRK, ‘YIL SONUNA KADAR YATIRIM GELİR’ DEMİŞTİ

Cazibe Merkezleri Programı’na ilişkin daha önce görüşlerini belirten Elazığ Milletvekili Tahir Öztürk, yeni teşvik paketi ile yatırım yapmak için mazeret kalmadığını ve bu teşvikler ile ilimize 2017 sonuna kadar ciddi yatırımlar olacağını ifade etmişti. Öztürk gazetemize verdiği demeçte, “Elazığ’ın atağa geçmesi lazım artık. Eskiden mazeret vardı. ‘Biz teşvikte 4. bölgedeyiz, yanı başımızda Diyarbakır 6. bölgede’ deniyordu. Şimdi bu dönemden sonra artık bu mazeretler ortadan kalktı. İcraat zamanı, yatırım zamanı artık. Yatırıma karar versinler biz yine her türlü yardımı yapalım. Yeter ki hizmet yapılsın. Devlet şuan her türlü desteği veriyor. Daha mazeret kalmadı yani. Yatırımların hepsinin hayata geçmesi lazım. Tabi hepsinin bir anda yapılması mümkün değil ama yavaş yavaş yatırımların hayata geçmesi lazım. Ben inanıyorum ki ilimizde 2017 yıl sonuna kadar ciddi yatırım gelecektir. Güvenlik açısından, konum açısından Elazığ iller arasında en iyi durumda. Cazibe Merkezleri  teşviklerinden ağırlıklı olarak Elazığ, Diyarbakır, Erzurum, Malatya, Şanlıurfa ve belki biraz da Van yararlanacak. Bizimde bu şartlarda azami ölçüden yararlanmamız lazım.” demişti.  

ÇİVİ BİLE ÇAKILMADI

Açıklandıktan sonra 7’den 77’ye herkesi heyecanlandıran ve İlimizi hızlı bir şekilde kalkındıracağı söylenen bu yatırımlar için bugüne kadar bir çivi bile çakılmadı. Şuanda yatırımlar için başvurular Kalkınma Bakanlığına yapılmış durumda. Başvurulara ilişkin değerlendirmeler devam ediyor. Sahaya inen uzmanlar hem bölgeyi hem de yapılacak yatırımların bu bölgeye ne kadar uygun olduğunu araştırıyor. Uzmanları raporları doğrultusunda hangi yatırımlara destek verileceği belli olacak ama buna ilişkin de bir tarih yok ortada.

STK’LARDAN SES ÇIKMIYOR

Açıklandığı dönemde STK’ların dilinden düşmeyen Cazibe Merkezi Programı’ndan bugünlerde bahseden ise yok. İlimizin de bu teşviklerden yararlanmasına büyük katkıları olduğunu ispatlamak için neredeyse her gün açıklamalarda bulunan bu STK’lar, yatırımların bu kadar gecikmesine ise ses çıkarmıyor. Günlük ve suni gündemlere takılan bu STK’lar kendileri gündem bile yaratamıyor. Bu da İlimizdeki STK’ların ne kadar etkin olduğunu bir kez daha ortaya koydu adeta. Şimdi bu yatırımları büyük bir heyecanla bekleyen vatandaşın korkusu ise bu kadar bürokratik işleme maruz kaldıktan ve bu kadar gecikme yaşandıktan sonra yatırımcıların taahhüt ettiği yatırımdan vazgeçmesi.

Elazığ Fırat Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER