Çeyizi internetten alan tasarruf ediyor

Mağazalar ile online alışveriş platformları arasındaki fiyat farklarını değerlendiren Akakçe Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Koray Karataş, " Elektronikte yüzde 10'lara varan tasarruf oranları görülürken, beyaz eşyada ve küçük ev aletlerinde bu oran yüzde 20'lere kadar çıkabiliyor" dedi.

Çeyizi internetten alan tasarruf ediyor

Yaz mevsiminin başlamasına kısa bir süre kala, düğün hazırlıkları yoğunlaşırken çeyiz alışverişleri de arttı. Mağaza mağaza gezen çiftler çeyizlerini 12 bin 966 TL'ye toplarken, bu alışverişi internet üzerinden yapan gelin-damat adayları 2 bin 705 TL daha az ödeyerek toplamda 10 bin 261 TL harcıyor.

Düğün mevsimi yazın yaklaşmasıyla birlikte, birçok çifti çeyiz hazırlama telaşı sardı. Online alışveriş platformları, bu yıl, yüzde 20.86'lık tasarruf oranıyla çeyiz alışverişinde fiziksel mağazaları geride bıraktı. Mağazalar ile online alışveriş platformları arasındaki fiyat farklarını değerlendiren Akakçe Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Koray Karataş, "Online alışverişte tasarruf oranları kategoriye bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Elektronikte yüzde 10'lara varan tasarruf oranları görülürken, beyaz eşyada ve küçük ev aletlerinde bu oran yüzde 20'lere kadar çıkabiliyor" dedi. Bu yıl, fiziksel mağazalardan en çok tercih edilen ürünlerle dolu bir çeyiz hazırlamanın maliyeti 12 bin 966 TL. Aynı çeyiz alışverişini internetten yapmanın tutarı ise 10 bin 261 TL yani 2 bin 705 TL daha ucuz.

EN POPÜLER BUZDOLABINDAKİ FİYAT FARKI 360 TL

Çeyiz alışverişinde en büyük paya sahip olan kategorilerden biri, beyaz eşya. tüketiciler tarafından en çok ilgi gören No-Frost buzdolaplarından biri piyasada 2 bin 358 TL'ye satılırken, bu ürün online alışveriş platformlarında 360 TL daha ucuz bir fiyattan, bin 998 TL'den alıcı buluyor. Mağazada bin 199 TL olan 7 kg kapasiteli bir çamaşır makinesi internette 940 TL; bin 335 TL olan beş programlı bir bulaşık makinesi ise bin 233 TL'ye satışa sunuluyor.

AYNI ELEKTRİKLİ SÜPÜRGE İNTERNETTE DAHA UYGUN FİYATLI

Evlenecek olan çiftlerin çeyiz listesindeki bir diğer önemli kategori, küçük ev aletleri. Bu ürünler arasında alışverişçiler tarafından en çok ilgi gören toz torbasız süpürge, piyasada en ucuz bin 299 TL'ye satılırken, internette aynı model, 156 TL daha ucuz bir fiyattan, bin 143 TL'den alıcı buluyor. Bununla birlikte, popüler bir tost makinesinin fiziksel mağaza fiyatının 339 TL; online alışveriş platformu fiyatının ise 110 TL farkla 229 TL olduğu görülüyor.

BİR ÜRÜNDE 948 TL FİYAT FARKI OLAN BİLE VAR

Yemek takımları, kahvaltı setleri, çatal-bıçak-kaşık takımları, tencereler ve tavalar. Çeyiz hazırlığının mutfak kısmında mağaza ve online alışveriş arasındaki en büyük fiyat farkı, 12 kişilik popüler bir yemek takımında göze çarpıyor. Alışverişçiler tarafından ilgi gören bu takım, piyasada 2 bin 247 TL'ye satılırken, internette aynı ürünü 948 TL ucuza, bin 299 TL'ye alabilmek mümkün. Bu fiyat farkını, mağazada 570 TL; online alışveriş platformlarında 449 TL'ye satılan 89 parça çatal-bıçak-kaşık takımı takip ederken; yatak odası tekstilinde de durum pek değişmiyor ve yine gözle görülür derecedeki fiyat farkları dikkat çekiyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2019, 23:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER