Bu maaş emekliyi sefalete sürüklüyor

Temmuz'da yüzde 6,57 zam alacak olan 2 milyon işçi emeklisinin en düşük maaşı bin 500 TL'ye çıkacak. Ancak bu oran emeklileri memnun etmedi.

Bu maaş emekliyi sefalete sürüklüyor

Emekliler Derneği'nin Merkez Bankası verilerini baz alarak yaptığı hesaplamaya göre; Temmuz'da yüzde 6,57 zam alacak olan 2 milyon işçi emeklisinin en düşük maaşı bin 500 TL'ye çıkacak. Temmuz'da 11,5 milyon emeklinin maaşına son 6 yılın en yüksek zammı yapılacak. Çünkü zammı belirleyen enflasyon ilk 4 ayda yüzde 5,7'yi aştı. Mayıs ve Haziran'da da eksi çıkması beklenmiyor. 15 Mayıs'ta açıklanan Merkez Bankası'nın beklenti anketine göre enflasyon, Mayıs'ta yüzde 0,59, Haziran'da yüzde 0,22 olacak. Ancak bu oranlar emeklilerin beklentisinin çok altında gerçekleşti. 300 TL ye kadar bir zam bekleyen emeklilerin umudu bir başka bahara kaldı gibi görünüyor. Konuyla ilgili Türkiye Emekliler Derneği Elazığ Şube Başkanı Vedat Gür, Elazığ Fırat gazetesine önemli açıklamalarda bulundu.

‘BU MAAŞ EMEKLİYİ AÇIK VE SEFALETE SÜRÜKLÜYOR’

Temmuz ayında emekliye yapılacak olan zammın çok yetersiz olduğundan dert yanan Türkiye Emekliler Derneği Elazığ Şube Başkanı Vedat Gür, “Emekliyi memnun edecek bir uygulama yok. Ülkedeki enflasyon oranlarına göre yüzde 5-7 arasında bir artış bekliyorduk. Genel Başkanımızda yaptığı basın açıklamasında büyük beklentilerinin olduğunu söylemişti. Temennimiz hükümetimizin bu maddi sorunlarımızı göz önünde bulundurmasıdır. Birçok emekli arkadaşımız geçim sıkıntısı yaşıyor. Bizlerin dernek olarak 75- 300 TL arasında ekstra bir artış talebimiz olmuştu. Bu talebimizin göz önünde bulundurulmasını istiyoruz. Çünkü Ülkedeki enflasyon durumu belli, birçok kişi geçim sıkıntısı yaşıyor. Son dönemlerde emekli olan arkadaşlarımız 800 TL civarında bir para alıyor. Bu şuanda emekli olan kardeşlerimizi hayal kırıklığına uğratıyor. Bugün Ülkemizde açlık sınırı 1500 TL civarında olurken, bin liranın altında bir maaşın olması resmen vatandaşı açlık ve sefalete sürüklemek oluyor. Bizler dernek olarak sürekli bu şartların iyileştirilmesi için uğraşıyoruz. Hükümetin bu konuda daha duyarlı olmasını bekliyoruz” diye temennide bulundu.

Türkiye Emekliler Derneğinin yaptığı hesaplamaya göre emekli maaşları ise şu şekilde:

En düşük işçi emeklisi aylığı (2000 öncesi) 1495 TL

En düşük işçi emekli aylığı (2000 sonrası) 882 TL

En düşük Bağkur esnaf emeklisi aylığı 1262 TL

En düşük Bağkur tarım emeklisi 933 TL

En düşük memur emeklisi aylığı 1784 TL

Elazığ Fırat Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER