TEKATAŞ; "Su israfını önlemek için bir kültür oluşturuyoruz"

Van Su ve Kanalizasyon İdaresi VASKİ’nin okullarda başlattığı “Altın Damla Bilinçli Su Tüketimi Projesi” kapsamında ki etkinlikler büyük ilgi görüyor. Van Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokol kapsamında okullarda düzenlenen programlarda ilkokulda ki minik yüreklere su tasarrufunun önemi anlatıldı. 

TEKATAŞ; "Su israfını önlemek için bir kültür oluşturuyoruz"

Van Su ve Kanalizasyon İdaresi VASKİ’nin okullarda başlattığı “Altın Damla Bilinçli Su Tüketimi Projesi” kapsamında ki etkinlikler büyük ilgi görüyor. Van Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokol kapsamında okullarda düzenlenen programlarda ilkokulda ki minik yüreklere su tasarrufunun önemi anlatıldı.  Proje kapsamında 22 okulun toplam 30 bin öğrencisine su tasarrufu eğitimi verilecek.

Van İnci Kefali İlkokulunda bir program gerçekleştirildi. Etkinliğe VASKİ Genel Müdürü Elazığlı hemşehrimiz Ali Tekataş ile Van Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke’de katıldı.

Programda konuşan VASKİ Genel Müdürü hemşehrimiz Ali Tekataş, çocuklarla yapılan etkinliklerin başarıya ulaşacağına inandıklarını ve su için tasarruf vurgusunun okullarda verilmesinin önemine dikkat çekti. Tiyatro gösterimi öncesinde proje hakkında bilgilendirmelerde bulunan VASKİ Genel Müdürü Ali Tekataş, projenin amacının; genç kuşaklarda su tüketim bilinci oluşturmak ve kullanım fazlası suyun azaltılmasını sağlayarak israfın önüne geçilmesi için bir kültür oluşturmak olduğunu söyledi. Suyun yaşamın en temel gereksinimi olduğunu vurgulayan Tekataş, “İnsan vücudunun yüzde 70'inden fazlası ve yine dünyamızın yüzde 75'inden fazlası sudur. İnsan ruhu belki bir ya da iki hafta yemeksiz kaldığında yaşayabilir, ama iki gün susuzluğa dayanmıyor. Bu nedenle su, çok önemlidir” dedi.

TİYATRO ETKİNLİKLERİ BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yürütülen ‘Altın Damla’ projesi kapsamında tiyatro etkinliği de düzenledi.

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke ise, su tasarrufu başta olmak üzere her konuda insanların tasarruflu davranması gerektiğine vurgu yaparak, “Bugün petrol için birbirleriyle mücadele eden insanlar, yakın bir gelecekte su için mücadele edecekler. Onun için damlası dahi önemli olan suyun tasarruflu kullanılması gerekiyor” diye konuştu.

Tiyatro gösterimleri miniklerden büyük ilgi gördü. Vangölü Canavarı ve Van Kedisi kostümleri ile sahnelenen tiyatro ile öğrenciler doyasıya eğlenerek suyun tasarrufu mesajı verdiler. Program sonunda öğrencilere kitapçık ve broşür dağıtılırken gökyüzüne balon uçurulması güzel görüntüler oluşturdu.

30 BİN ÖĞRENCİYE ULAŞILACAK

İpekyolu, Edremit ve Tuşba ilçelerinde en fazla öğrenci sayısına sahip 22 ilk ve ortaokulunun proje okulu olarak belirlenen 30 bin öğrenciye bu etkinliğin ulaşması sağlanacak.. Bu okullarda suyun kaynaktan musluğa uzanan öyküsü, suyun canlılar ve gezegenimiz için önemi, nasıl tasarruf edileceği ve korunacağı konularında animasyon, çizgi film gösterimi ve fiziksel şartları uygun olan okullarda da tiyatro gösterisi yapılıyor.

OKULLAR ÖDÜLLENDİRİLECEK 

Etkinlikler kapsamında Van merkez ve ilçelerinde son bir yılda kişi başı tüketimde hijyeni de sağlayarak en fazla su tasarrufu sağlayan ilk veya ortaokulunun bütün musluklarının sensörlü tip musluklar ile değiştirileceğini dile getirilerek, proje okullarında eğitim verilen tarihin su tüketim endeksi ile yirmi gün sonraki son su tüketim endeksinin okunması sonucunda kişi başı tüketimde hijyeni de sağlayarak en fazla su tasarrufu sağlayan ilk veya ortaokula su sebili hediye edileceği açıklandı.

ALTIN DAMLA BİLİNÇLİ SU TÜKETİMİ YARIŞMASI

Projede su tasarrufunun sağlanması için ayrıca “Altın Damla Bilinçli Su Tüketimi” konulu kısa film ve fotoğraf yarışması düzenlendi. 15 Mart 2019 tarihine kadar katılım süresi olan yarışmaya Van Merkez ve ilçelerin lise öğrencileri katılabilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER