Malatya-Elazığ arasında raybüs ilk seferini yaptı

Malatya-Elazığ arasında 30 Milyon TL’lik bir yatırım, Raybüs devreye girdi ve ilk seferini bu akşam gerçekleştirdi.

Malatya-Elazığ arasında raybüs ilk seferini yaptı

TCDD Taşımacılık tarafından Malatya-Elazığ arasına Ray-Büs olarak bilinen Malatya-Elazığ ekspresini sefere koydu. 240 kişilik tren için yolcular 11 TL ücret ödeyecek.

Çarşamba gecesi  yapılan açılışa katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “24 Haziran’da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı cumhur hükümetinin başına getirirseniz, Meclisi de güçlü tutarsanız biz erdem, irade ve cesaretle Türkiye’yi büyütmeye devam edeceğiz.” dedi.

Malatya-Elazığ ekspresinin sefere başlaması dolayısıyla Malatya Gar’ında bir tören düzenlendi. Törene Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AKP Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Veysi Kurt, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ve il protokolü katıldı. 

“1 kilometrelik tünel denseydi, inanmazdık.”

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Veysi Kurt törende yaptığı konuşmada, “Biz 80’li yıllarda idareye girdiğimizde dünyada hızlı tren vardı. Biz sadece hayal ediyorduk. Ama inanın şunu hayal edebiliyorduk;  eğer bize denseydi ki, ‘Ya bir gün bu ülkede de bir hızlı tren olacak, ama bunun için sadece 1 kilometrelik 1 tünel gerekiyor, inanıyor musunuz?’ deselerdi, sayın bakanım kesinlikle inanmazdık. Biz derdik ki ‘Belki çocuklarımıza nasip olur.’ Ama öyle bir dönem geldi ki, 1950’lilere kadar sürekli bu ülkenin ekonomisine, sürekli bu ekonominin ulaşımına, sürekli bu ülkenin soysal büyümesine katkı sunan demiryolları maalesef 1950’lerden 2000’li yıllara kadar adeta uyuyan bir dev gibi kalitesi bozulmuş, el atılmamış, yatırımdan mahrum bırakılmıştı. Bu ülkeye öyle bir hükümet geldi ki öyle kararlar verdi ki, demir yolunu artık devlet politikası haline getirdi. Son 15 yılda 1 kilometre demiryolu yapılamaz dediğimiz bir ülkede bizlerin de her tarafında imzası bulunan bin 213 kilometrelik yüksek hızlı tren demiryolu tamamlandı ve 2009 yılında Ankara-Eskişehir hattı ile biz dünyada 8., Avrupa’da 6. Yüksek hızlı tren işleten ülke haline geldik. Ülke nüfusunun yüzde 40’ına hitap edebilecek kentlerimizin tümüne yüksek hızlı tren hizmeti sunuyoruz. Bugüne kadar 40 milyon insanımızı sıfır kazayla ve çok yüksek bir konforla bu hızlı trenlerle taşıdık sayın bakanım. Bunun içinde sizlere müteşekkiriz, başbakanımıza ve hükümetimize müteşekkiriz.”ifadelerini kaydetti.

“Trenin maliyeti  30 milyon TL.”

Kurt şunları şöyle devam etti: “Yetmedi, şuanda devam eden, inşata halinde olan yüksek hızlı tren hatlarımız 3 bin kilometre düzeyinde, proje düzeyinde olan yüksek hızlı tren hatlarımız 5 bin kilometre civarında ve İnşallah 2023 hedefimiz artık Türk demiryollarını 10 bin kilometrelerden alıp, 25 bin kilometrelere çıkartmak. Bu demiryolu alt yapısı ile ilgili. Yetmedi, mevcut hatları da, neredeyse 50 yıllık, 70 yıllık yenilenmeyen hatlarımızı da tümünü yeniledik. 2017 yılının 30 Ekiminde Bakü, Tiflis, Kars hattını açarak, artık ülkemiz Doğu’dan Gürcistan’a, Azerbaycan’a, Kazakistan, Türkmenistan ve Çin’e bağlandık.”

Malatya-Elazığ arasında seferlerine başlayan ekspres trenin 30 milyon TL maliyetinde olduğunu belirten Kurt, “Şu anda 240 kapasiteli bir tren. Ve bu trenlerin maliyeti yaklaşık 30 trilyonluk bir tren. İnşallah her gün Malatya-Elazığ arasında seferlerini aksaksız bir şekilde yapacak.” dedi.

“Demiryollarına yatırımı AK Parti yaptı”

Demiryollarının AKP hükümetlerine kadar ihmal edildiğini belirten Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, “Abdülhamit’in başlatmış olduğu demiryolları ağı Atatürk’ten sonra tüm Türkiye’yi demiryolu ağı ile örelim demiş ve maalesef sonrasında boş bırakılmıştı. Ne zamana kadar, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığına kadar. 2002 yılından itibaren her alanda olduğu gibi, ekonomide, eğitimde, sağlıkta biz reformlar yaptık. Ama en önemli reformlardan bir tanesini ulaşımda yaptık.” dedi.

“Mavi Tren Ağustos ayında seferlerine başlıyor”

4 Eylül Mavi Treninin de Ağustos ayından itibaren yeniden seferlerine başlayacağını belirten Çalık şu şekilde devam etti:

“Allah nasip ederse, 2019’da da hızlı trenin yapım ihalesi de yapılacak inşallah. Hızlı trenimiz de şimdiden Malatya’mıza hayırlı olsun, uğurlu olsun, mübarek olsun diyorum. Mavi Tren dediniz,bir 4 Eylül Mavi Trenini Malatya’ya getirdik, Malatya’ya getirdik ama şimdi Ankara’daki sinyalizasyon çalışmaları dolayısıyla ara verdiler, şimdi genel müdürümüz Veysi Kurt ile konuştuk, Malatya 4 Eylül Trenini istiyor, sözünü verdi ve Allah nasip ederse 4 Eylül Mavi Treni en geç Ağustos ayında seferlerine başlıyor.”

Çalık, Karakaya Baraj Gölü üzerinde Malatya-Baskil arasına  Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatı ile 2 adet feribotun gönderilerek,  hizmet vermekte olduğunu da hatırlattı. 

“24 Haziran değişim noktası”

Çalık, 24 Haziran seçimleri için ise şunları söyledi: “24 Haziran Türkiye için değişim noktası. Kaldığımız yerden devam etmek istiyoruz. Eski Türkiye tasavvurunda olanlar, yeni Türkiye’yi hazmedemeyenler, büyük Türkiye’nin önünde durmak isteyenlere 24 Haziran’da Allah nasip ederse, başta demiryolcularımız olmak üzere Baskillilerimiz, Elazığlılarımız, Malatyalımız, tüm Türkiye’miz devam edecek ve Allah nasip ederse Recep Tayyip Erdoğan’ı Cumhurbaşkanı seçeceğiz ve Malatya’daki milletvekillerimizi de aslanlar gibi Meclis’e göndereceğiz.”

“Malatya ile Elazığ’ı birlikte düşünüyoruz”

Törende konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Bir kere biz, Malatya ile Elazığ’ı birlikte düşünüyoruz, birlikte büyütüyoruz ve birlikte geliştiriyoruz. Ve iki ilimizi bir birine çok daha yakınlaştırmanın hesaplarını yapıyoruz. Onun için Malatya-Elazığ Ekspresi bu anlamıyla atılmış adımlardan birisi.” dedi.

Tüfenkci, sanayi sitelerinin şehir dışına taşınması konusunda pilot il seçilen 10 il arasında Malatya ile Elazığ’ın da bulunduğunu hatırlattı.

“ Ekonominin temeli bu altyapılara bağlı”

Tüfenkci alt yapının önemli olduğunu vurgulayarak, “Birileri açılan köprüleri, tünelleri, açılan limanları beton yığını olarak görebilir,  yolları, köprüleri beton yığını olarak görebilir.  Ama bilin ki ekonominin temeli bu altyapılara bağlı. Eğer siz Türkiye’yi büyütecekseniz sağlıklı yollarınız olması lazım. Allah’a hamdolsun bunu gerçekleştirdik ve Türkiye olarak bunu gerçekleştirdik. İhracatınızı artırmak istiyorsanız limanları artırmalarınızı lazım ve Allah’a hamdolsun biz bunu gerçekleştirdik.” diye konuştu.

“Vagon Onarım 80 milyon TL’ye Kızılay’a verildi”

Tüfenkci, “Malatya özelinde ise burada bir defa daha ifade ediyorum,  2015 seçiminde ne vaat ettiysek Allah’a hamdolsun bunları gerçekleştirdik, bunun haklı gururunu yaşıyoruz, Rabbime de ham ediyorum. En son Vagon Onarım Fabrikası’nı da biz sözümüzü tuttuk, orada 100 milyonluk bir yatırım değil, bu 180 milyonluk bir yatırım. 100 milyon sadece fabrika, 80 milyonu da yerine Kızılay parasını ödeyerek aldı ve toplamda 180 milyonluk bir yatırımı Malatya’ya kazandırmış olduk.” dedi.

“ Bazen biz mütevazılık yapıyoruz”

Tüfenkci konuşmasını şöyle sürdürdü: “İşte bu noktada bu tren setini de biz 1 yılda, daha önceden genel müdürümüz burada, hiçbir çalışması yoktu, ilk defa 1 yıl önce burada sözünü verdikten sonra genel müdürümüz, başbakanımızın, bakanımızın talimatıyla devreye girerek bu sözümüzü yerine getirmiş olduk. Bunu şunun için söylüyorum; bazen biz mütevazılık yapıyoruz, bazen hizmetlerimizi anlatmıyoruz veya görünmesini istiyoruz, ama şunu ifade edelim, AK Parti Malatya’ya çok şeyler yaptı, Allah’a hamdolsun yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı, sizler bizlere destek verirseniz, 24 Haziran’da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı cumhur hükümetinin başına getirir, meclisi de güçlü tutarsanız, Allah’a hamdolsun biz erdemle iradeyle ve cesaretle Türkiye’yi büyütmeye devam edeceğiz. Hem Türkiye’yi büyüteceğiz,hem Malatya’yı büyüteceğiz, hemde Elazığ’ı büyüteceğiz.  Malatya-Elazığ-Diyarbakır Hızlı Tren Projesini de ihalesini yaptık, şimdi projesi yapılıyor, biz onu da bölgeyi birlikte düşündüğümüz için gerçekleştirmiş olduk.”

Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından toplu olarak kurdale kesilerek Malatya-Elazığ ekspresi sefere başladı.

Bakan Tüfenkci ve Çalık, trenin makinist kabinine geçti. Protokol üyeleri Battalgazi Gar’ında indi ve tren Elazığ’a devam etti.

Malatya-Elazığ ekspresi her gün 06.45’te Malatya’dan 18.00’de ise Elazığ’dan hareket edecek. Vatandaşlar yolculuk için 11 TL ödeyecek.

236 yolcu kapasiteli ekspres, klimalı, modern ve konforlu vagonlara sahip.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2018, 16:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER